Armáda KLDR vyhrožuje návratem do demilitarizovaných zón

Severokorejská armáda dnes pohrozila návratem do demilitarizovaných zón, stanovených mezikorejskými mírovými dohodami. Učiní tak, pokud aktivisté z Jižní Koreje nepřestanou na sever pomocí balónů posílat letáky kritizující severokorejský režim.

Kim Čong-un, vůdce KLDR
doporučujeme

"Naše armáda bedlivě sleduje současnou situaci se stále se zhoršujícími (mezikorejskými) vztahy, a plně se připravuje na poskytnutí plné vojenské podpory jakýmkoliv opatřením, které zavede strana a vláda," uvedl generální štáb Korejské lidové armády. Ten nyní podle svých slov zkoumá doporučení vedoucí strany zabrat určité pohraniční oblasti. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura AP.

Vztahy mezi oběma Korejemi se zhoršily minulý týden, když Pchjongjang pohrozil vypovědět mezikorejskou vojenskou dohodu z roku 2018. Důvodem byli právě aktivisté, mezi nimiž je řada severokorejských uprchlíků, kteří upevňují letáky na balony a pouštějí je přes demilitarizovanou zónu. V letácích severokorejského vůdce Kim Čong-una odsuzují mimo jiné za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Severní Korea následně oznámila, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení. Pchjongjang dále pohrozil i uzavřením styčného úřadu v Kesongu na hranici mezi oběma Korejemi a vojenskou akcí.

Jihokorejský ministr KLDR o víkendu vyzval k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu mezi oběma korejskými státy. Jižní Korea navíc plánuje zakročit proti aktivistům, jejichž činnost podle ní přispívá k napětí na hranicích, ohrožuje občany žijící blízko hranic a také poškozuje životní prostředí. Aktivisté však hodlají v kampani proti Pchjongjangu pokračovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína ve středu zaznamenala devět nových případů koronaviru

09.07.2020 07:28 Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 06:26 Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

08.07.2020 12:07 "Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií…

Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

08.07.2020 12:00 NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy