Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své chyby" v otázce rozhodnutí o vízové politice vůči Hongkongu. Londýn ve čtvrtek oznámil, že obyvatelé Hongkongu, kteří jsou držitelé britského pasu v zámoří nebo ti, kdo na něj mají nárok, budou moci od příštího roku požádat Británii o pětileté vízum.

Hongkong
doporučujeme

Týká se to asi tří milionů lidí a pětileté vízum jim otevře cestu k získání britského občanství. Británie tak reagovala na postup Pekingu, který schválil v létě nový bezpečnostní zákon. Londýn jej považuje za porušení zásady domluvené při předávání někdejší britské kolonie, že Čína bude Hongkong spravovat podle pravidla jedné země, ale dvou politických systémů.

Zákon byl přijat jako nástroj řešení demonstrací, kterými lidé v Hongkongu reagovali na sílící vliv Číny. Norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, údajné podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Británie v informaci o vízové politice vůči Hongkongu uvedla, že nezavádí žádné kvóty. O pětileté vízum mohou začít lidé žádat od konce ledna 2021 a zaplatí za to 250 liber (7500 korun).

Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu to dnes označil za "chybu" a vyzval Británii, aby ji "okamžitě napravila".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama