Hongkongský aktivista Wong kandiduje ve volbách. S Čínou chce boj do posledního dechu

Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong se dnes zaregistroval jako kandidát k parlamentním volbám, které se na tomto autonomním čínském území uskuteční 6. září. Informovala o tom agentura Reuters.

Hongkong
doporučujeme

"Chceme světu ukázat, že jsme se rozhodli, že se nevzdáme," řekl novinářům třiadvacetiletý aktivista. Z místních voleb konaných loni v listopadu hongkongská volební komise Wonga vyloučila, což zdůvodnila jeho požadavkem na větší míru sebeurčení Hongkongu, která je podle úřadů v rozporu s ústavou. Prodemokratický tábor nakonec v hlasování jasně zvítězil.

V zářijových volbách bude ve hře polovina ze 70 parlamentních křesel, která jsou přímo volená, informuje Reuters. O obsazení zbylých míst rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s pevninskou Čínou, pod jejíž správu bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997.

Opozice se i tentokrát obává, že se úřady budou snažit její kandidáty vyřadit. Úřady se přitom mohou opřít o nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června.

Kontroverzní právní úprava definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Zároveň vymezuje tresty, přičemž nejtěžším je doživotní vězení. Zákon rovněž stanovuje, že člověk usvědčený z ohrožení národní bezpečnosti nemůže kandidovat ve volbách či zastávat veřejný úřad.

Wong byl v minulosti dvakrát vězněn za účast v prodemokratických protestech z roku 2014, jejich cílem bylo prosadit plně svobodné volby správce Hongkongu, což se nepodařilo. Aktivista rovněž pokračuje v otevřené kritice sílících snah Pekingu o kontrolu nad Hongkongem a často se setkává s politiky z USA a dalších zemí.

"Ačkoli mi hrozí vydání do Číny a uvěznění v Pekingu, možná na doživotí, jsem připraven kandidovat ve volbách a ukázat světu, že budeme bojovat do posledního dechu," prohlásil Wong.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

13.08.2020 15:20 Čína zavádí tvrdší opatření proti plýtvání jídlem. Prezident Si Ťin-pching totiž tento týden…

Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

13.08.2020 12:55 Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza…

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama