Indie a Čína se dohodly. Budou usilovat o zmírnění napětí na sporné hranici

Indie a Čína budou usilovat o zklidnění napětí na své sporné hranici. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o výsledek jednání ministrů obrany obou jaderných velmocí. Indie a Čína sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hranice.

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Podle Indie měly ztráty na životech obě strany, Peking však žádná úmrtí oficiálně nepotvrdil. Šlo o první střet s mrtvými mezi oběma zeměmi za posledních 45 let.

Podle Indie byla příčinou střetu snaha čínských vojáků postavit neupřesněnou stavbu na indickém území. Čína naopak tvrdí, že indičtí vojáci ve třech případech překročili společnou hranici.

Čínský ministr obrany Wej Feng-che a jeho indický protějšek Rádžnát Singh se podle Reuters setkali v pátek na okraj jednání Šanghajské organizace pro spolupráci v Moskvě. Podle indického ministerstva obrany se dohodli, že "ani jedna ze stran nepodnikne další kroky, které by vedly k eskalaci nebo dalšímu zkomplikování situace v hraničních oblastech".

Wej podle webu čínského ministerstva obrany uvedl, že obě strany by měly prosazovat mír a stabilitu a pracovat na zklidnění současného napětí. Doplnil však, že za současné napětí "zcela může Indie" a že Čína hodlá bránit svou suverenitu a území. Čína také vyzvala Indii, aby upevnila kontrolu nad svými vojáky, zdržela se provokací a "záměrného zveličování a šíření negativních informací".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama