Japonská "válečná vlajka" může být na olympiádě, pořadatelé o zákazu neuvažují

Pořadatelé olympijských her v Tokiu neuvažují o tom, že by zakázali používání kontroverze vzbuzující japonské vlajky s vycházejícím sluncem. V oficiálním prohlášení dnes sice oznámili, že zvažují zařazení vlajek neúčastnických zemí mezi předměty, které nesmí být na sportovištích, podle mluvčího Masy Takaji to ale bylo myšleno v obecné rovině. Historické zástavy, která v Koreji a dalších asijských zemích vyvolává negativní emoce, se to netýkalo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Tokio
doporučujeme

K zákazu používání vlajky s červeným sluncem a 16 paprsky vyzvala Korejská republika pořadatele už v srpnu, ti to ale už tehdy odmítli s tím, že vlajka nepředstavuje politický symbol a není zakázaná. Korejci se proto tento týden obrátili i na Mezinárodní olympijský výbor.

zdroj: YouTube

Historická vlajka je v Koreji a dalších asijských zemích vnímána jako symbol japonského "imperialismu a militarismu" z první poloviny minulého století. Pro lidi je trpkou připomínkou válečné minulosti japonského císařství, jež v letech 1910-1945 vládlo Korejskému poloostrovu.

Představitelé korejského ministerstva kultury, sportu a turismu se proto obrátili dopisem na prezidenta MOV Thomase Bacha. Podle nich vlajka otevírá rány a jizvy z minulosti a pro Asijce je tím, čím je pro Evropany svastika zneužitá nacisty. Korejská strana také připomněla, že vlajku na reprezentačních zápasech zakázala i fotbalová federace FIFA.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Strhne se v Hongkongu další mela? Pročínský politik přišel s výbušným…

20.09.2019 16:50 Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval…

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama