Japonská "válečná vlajka" může být na olympiádě, pořadatelé o zákazu neuvažují

Pořadatelé olympijských her v Tokiu neuvažují o tom, že by zakázali používání kontroverze vzbuzující japonské vlajky s vycházejícím sluncem. V oficiálním prohlášení dnes sice oznámili, že zvažují zařazení vlajek neúčastnických zemí mezi předměty, které nesmí být na sportovištích, podle mluvčího Masy Takaji to ale bylo myšleno v obecné rovině. Historické zástavy, která v Koreji a dalších asijských zemích vyvolává negativní emoce, se to netýkalo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Tokio
doporučujeme

K zákazu používání vlajky s červeným sluncem a 16 paprsky vyzvala Korejská republika pořadatele už v srpnu, ti to ale už tehdy odmítli s tím, že vlajka nepředstavuje politický symbol a není zakázaná. Korejci se proto tento týden obrátili i na Mezinárodní olympijský výbor.

zdroj: YouTube

Historická vlajka je v Koreji a dalších asijských zemích vnímána jako symbol japonského "imperialismu a militarismu" z první poloviny minulého století. Pro lidi je trpkou připomínkou válečné minulosti japonského císařství, jež v letech 1910-1945 vládlo Korejskému poloostrovu.

Představitelé korejského ministerstva kultury, sportu a turismu se proto obrátili dopisem na prezidenta MOV Thomase Bacha. Podle nich vlajka otevírá rány a jizvy z minulosti a pro Asijce je tím, čím je pro Evropany svastika zneužitá nacisty. Korejská strana také připomněla, že vlajku na reprezentačních zápasech zakázala i fotbalová federace FIFA.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Srí Lanky potvrdil smrt více než 23 tisíc lidí, zemřeli ve válce

20.01.2020 17:17 Srílanský prezident Gotabaja Radžapakse poprvé přiznal, že lidé pohřešovaní od dob občanské války…

Počet nakažených záhadným virem prudce stoupá. Nemocných jsou stovky

20.01.2020 13:47 Aktualizováno Počet potvrzených případů zápalu plic způsobeného novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru…

Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

19.01.2020 15:14 Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více…

Jedna katastrofa střídá druhou. Austrálii hrozí silné bouře a záplavy

19.01.2020 12:14 Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama