Konec nebezpečného šplhání. Čína vystěhovala obyvatele vesnice na útesu do údolí

Vesnice A-tchu-le-er v čínské provincii S'-čchuan před čtyřmi lety zaujala celý svět, když se objevily snímky školáků lezoucích po chatrných žebřících nahoru na útes. Zdolat tento 800 metrů dlouhý příkrý sráz bylo pro ně a pro všechny ostatní vesničany jedinou možností, jak se dostat do civilizace.

Čína
doporučujeme

Tisková agentura Nová Čína nyní oznámila, že 84 domácností se mohlo z útesu přestěhovat do bytů v nejbližším městě.

Podle Nové Číny se tak vesničané přiblížili centru okresu Čao-ťüe, kde jejich ves leží. Dostali k dispozici byty o ploše od 25 do 100 metrů čtverečních, vybavené kuchyní, koupelnou, elektřinou a plynem. "Jsem šťastný... Po přestěhování bude život pro rodinu pohodlnější. Cesta do školy bude pro děti snadná a dostupná bude i péče v nemocnici," řekl čínské televizi jeden z vesničanů La Luo.

Možnost přestěhovat se ale podle stanice CNN nevyužili všichni, asi 30 rodin zůstalo nahoře na útesu.

Z 200 let staré vesnice A-tchu-le-er se stala v minulých letech turistická atrakce. Loni lidé za možnost navštívit ji utratili milion jüanů (3,6 milionu korun). Plánuje se výstavba lanovky, která bude turisty dopravovat na útes a zpět.

Před epidemií koronaviru zveřejnila čínská vláda plán, podle nějž se mělo do konce letošního roku z chudoby vymanit veškeré obyvatelstvo země. Přesídlení lidí z vesnice na útesu bylo součástí tohoto záměru. Nová Čína píše, že se v tomtéž regionu podařilo přesídlit do měst až 18.000 obyvatel z 92 odlehlých vesnic.

Hranice bídy je v Číně určena ročním příjmem činícím v přepočtu 13.500 korun na osobu. Občany vesnice A-tchu-le-er nelze za chudé považovat, protože na každého z nich loni připadl příjem 6000 jüanů (21.600 korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naděje na mír je u konce? Analytik popsal, co se děje na Korejském…

27.09.2020 00:01 NÁZOR - Zdálo se, že vztahy mezi dvěma korejskými státy se letos již nemohou zhoršit, uvádí Daniel…

Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu

26.09.2020 20:39 Aktualizováno Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému…

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama