Koronavirus má i australský ministr vnitra. V zemi by se mohly nakazit miliony lidí

Australský premiér Scott Morrison dnes doporučil, aby se kvůli šíření nového typu koronaviru v zemi neorganizovaly akce s více než 500 lidmi, zároveň ale prohlásil, že o víkendu se chystá jít jako divák na ragbyový zápas. Ministr vnitra Peter Dutton krátce po premiérově vystoupení oznámil, že se sám nakazil a je v nemocnici, informovala agentura Reuters. Podle Reuters byl Dutton minulý týden ve Spojených státech a setkal se mimo jiné s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Austrálie registruje 156 případů nemoci COVID-19 a tři úmrtí, informuje Reuters. Zdravotnické úřady již varovaly, že bilance může v nadcházejících týdnech rapidně vzrůst. Podle některých odhadů by se mohly v 25milionové Austrálii do půl roku infikovat miliony lidí. "Předpokládáme, že v první vlně bude zasaženo 20 procent populace," řekla podle listu The Guardian lékařská expertka vlády státu Nový Jižní Wales Kerry Chantová.

Premiér Morrison se během uplynulého týdne snažil přesvědčit Australany, aby tváří v tvář epidemii zachovali klid. Dnes oznámil, že vláda radí, aby od pondělí nebyly pořádány akce nad 500 lidí a aby Australané přehodnotili své zahraniční cesty. Školy ale zůstanou otevřené, stejně tak bude zachován provoz letišť či veřejné dopravy, dodal premiér.

Na e-mailové dotazy novinářů ohledně toho, zda se bude držet svých plánů s návštěvou ragbyového utkání i přes zprávu o nákaze ministra vnitra, premiér neodpověděl. Na twitteru nicméně Morrison napsal, že podle doporučení zdravotnických úřadů mají jít do karantény pouze lidé, kteří se s Duttonem setkali v posledních zhruba 24 hodinách. "To se mě ani žádných dalších členů vlády netýká," konstatoval Morrison.

Agentura Reuters s odvoláním na twitterové zprávy australského velvyslanectví ve Spojených státech uvedla, že Dutton navštívil minulý týden USA, kde jednal například s Ivankou Trumpovou, americkým ministrem spravedlnosti Williamem Barrem a představiteli zpravodajské aliance Five Eyes (Pět očí; tedy USA, Británie, Austrálie, Kanada a Nový Zéland). Na domácí politické scéně se Dutton v průběhu týdne setkal i s premiérem Morrisonem.

Ragby patří v Austrálii k nejpopulárnějším sportům a liga, jejíž zápasy tradičně přitahují tisíce diváků, zahajuje tento týden novou sezonu. Premiér chce navštívit utkání svého oblíbeného týmu Cronulla Sharks. "Může to být poslední zápas, který na dlouhou dobu uvidím," uvedl Morrison.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

V Japonsku loni poprvé po letech klesl počet úmrtí

24.02.2021 15:13 Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i…

Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zpravodajství

23.02.2021 13:53 Aktualizováno Americká technologická společnost Facebook znovu umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení…

Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z…

23.02.2021 00:01 NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama