Pákistánská křesťanka byla prodána jako nevěsta do Číny, vrátila se na pokraji smrti

Samíju Davídovou prodala její rodina jako nevěstu do Číny, tam ale strávila pouhé dva měsíce. Když se tato dříve podsaditá žena vrátila do Pákistánu, nebyla téměř k poznání. Byla podvyživená a tak slabá, že se neudržela na nohou. Mluvila zmateně a nesouvisle. Píše o tom agentura AP.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Neptejte se, co se mi tam stalo," byla podle jejího bratrance Parvíze Másiha jediná odpověď na otázky příbuzných. Za pár týdnů Samíja zemřela.

Záhadná smrt Davídové patří k přibývajícímu množství důkazů o špatném zacházení a týrání pákistánských, zpravidla křesťanských žen a dívek, které byly prodány do Číny.

V posledních dvou letech se překupníci podle výzkumu agentury AP čím dál víc zaměřují na chudé křesťanské obyvatelstvo Pákistánu a od rodin kupují dcery a sestry, některé dosud náctileté, aby je jako manželky prodali čínským mužům. Dívky se ale v Číně ocitají v izolaci, nedbá se o ně, jsou zneužívané nebo skončí jako prostitutky. Některé ženy se svěřily agentuře AP, že je jejich muži odmítali živit. Mnohdy se spojí s rodinou s úpěnlivou prosbou, aby je přijala zpět. Křesťané bývají mezi nejchudšími obyvateli Pákistánu, kde se většina z 220 milionu lidí hlásí k islámu.

Seznam, který sestavili pákistánští vyšetřovatelé a aktivisté se snaze rozbít sítě překupníků, obsahuje jména 629 pákistánských nevěst prodaných v roce 2018 a na začátku roku 2019 do Číny. Vládní úředníci však prý vyšetřování zastavili z obavy, aby neuškodili výnosným vazbám mezi Pákistánem a Pekingem.

"Tito chudí lidé prodali své dcery do Číny, kde se jim dějí hrozné věci a nikdo si toho nevšímá," poznamenává Samíjin bratranec Másih. "Je to vrchol krutosti. Jsme chudáci," dodává.

Smrt Davídové ve věku 37 let ukazuje na extrémní krutosti, kterým čelí pašované ženy. Jiné uvádějí, že byly odříznuté, bez podpory a zneužívané fyzicky i psychicky. Agentura AP v minulosti vyslechla ženy, které byly jako prostitutky opakovaně znásilňované. Aktivisté mají neověřené zprávy o nejméně jedné nevěstě, jež se stala předmětem obchodu a v Číně byla následně zavražděna.

Davidová byla pohřbena v neoznačeném hrobě na malém a plevelem zarostlém křesťanském hřbitově blízko rodné vesnice ve východní provincii Pákistánu Paňdžáb.

Bratr ji překupníkům prodal na naléhání místního faráře a tím ji donutil ke sňatku s Číňanem. Duchovního poté zatkla policie pro podezření ze spolupráce s obchodníky s lidmi. Davidová s manželem odjeli do Číny několik měsíců po svatbě.

Muž pocházel z poměrně chudé venkovské části východní province Šan-tung, která se dlouhodobě potýká s bezprávím. Tamní konzervativní společnost silně upřednostňuje mužské potomstvo, což vzhledem k přísným čínským opatřením na kontrolu porodnosti znamená, že velká část holčiček se nikdy nenarodí. Proto je tam o ženy ze zahraničí takový zájem. V Číně je zhruba o 34 milionů více mužů než žen.

Po dvou měsících Samíjinu bratrovi zavolali, aby ženu vyzvedl na letišti v Láhauru. Tam našel svou sestru na vozíčku natolik oslabenou, že nemohla chodit. Zástupci agentury AP se s Davídovou setkali na konci dubna. Ukazovala jim své svatební fotografie staré šest měsíců. Na jedné se jí rýsovala pěkná postava v bílých svatební šatech, smála se, tvář jí rámovaly dlouhé rozevláté vlasy.

Nevěstě na fotografii se nyní sotva podobala. Tváře měla propadlé, pleť nažloutlou, drobné tělo vyzáblé a slabé. Vypadala zmateně, mluvila nesouvisle. Při otázce na svatbu nebo dobu strávenou v Číně, ztratila soustředění a slova jí začala váznout v hrdle. Náhle šla postavit čaj a mumlala si něco o cukru. Přecházela sem a tam a opakovala: "Jsem v pořádku. Jsem v pořádku." Na dotaz, proč na svatebních fotografiích vypadá jinak, začala zírat nepřítomně před sebe a posléze řekla: "Všechno je v pořádku."

"Je uřknutá," tvrdil Samíjin bratr při interview.

O několik dní později, 1. května, zemřela.

Její úmrtní list uvádí přirozenou příčinu úmrtí. Podle ošetřujícího lékaře však trpěla chudokrevností a žloutenkou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dilema v televizní reality show. Soutěžící dlouho nevěděli o koronaviru

07.07.2020 10:02 Reality show Big Brother v Austrálii začala v době, kdy byl virus SARS-CoV-2 prohlášen za…

Melbourne obnovuje karanténu. Covid-19 se šíří neudržitelným tempem, řekl…

07.07.2020 10:00 Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro…

Spor kvůli občanství pro obyvatele Hongkongu: Čínský velvyslanec obvinil…

07.07.2020 08:51 Čínský velvyslanec ve Spojeném království obvinil britského premiéra Borise Johnsona z vměšování do…

Sociální sítě nedají Číně údaje uživatelů v Hongkongu

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy