Soud v Pákistánu zakázal test panenství u případů znásilnění

Soud v pákistánské provincie Paňdžáb zakázal takzvané testy panenství u obětí znásilnění. Britská zpravodajská stanice BBC dnes na svých internetových stránkách uvádí, že pondělní verdikt uvítali lidskoprávní aktivisté, kteří tento postup dlouhodobě kritizovali a napadli ho u soudu.

Muslimové, ilustrační foto
doporučujeme

Ajša Máliková, soudkyně v Láhauru, hlavním městě Paňdžábu uvedla, že gynekologická prohlídka, při které se zjišťuje, zda má oběť neporušenou panenskou blánu, je ponižující a pro vyšetřování případu nemá žádný přínos. "Tato praktika se používá k tomu, aby vrhla podezření na oběť místo toho, aby se vyšetřování zaměřilo na obviněného a samotný případ sexuálního násilí," řekla Máliková.

BBC píše, že gynekologická prohlídka měla teoreticky určit, zda oběť byla už v minulosti sexuálně aktivní, nebo zda znásilnění pro ni znamenalo první pohlavní styk. Vyšetření se využívá k diskreditaci těch obětí znásilnění, které jsou na základě jeho výsledků považovány za sexuálně zkušené.

Aktivisté za ženská práva dlouhodobě poukazují na to, že takzvaný test panenství je součástí tradiční patriarchální kultury, která v případě sexuálních útoků svaluje odpovědnost na ženy. "Někteří usuzují, že žena (která není panna) je lehkých mravů a pravděpodobně se sexuální aktivitou souhlasila," vysvětlila jedna z aktivistek, které se obrátila na soud.

Tuto praxi, která přežívá v nejméně 20 zemích světa, kategoricky odsuzuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které nemá žádné odborné opodstatnění a znamená porušení lidských práv.

Zákaz se bude vztahovat jen na provincii Paňdžáb, ale mohl by sloužit jako precedens v dalších pákistánských provinciích.

Oběti znásilnění se v Pákistánu poměrně málo hlásí na policii, protože mohou čelit stigmatu, uvádí BBC. A když už policie případ vyšetřuje, jen málo pachatelů je nakonec kvůli chybám v zákonech a složitým justičním procedurám skutečně odsouzeno. Loni v září pákistánskou veřejnost pobouřil případ, kdy dva muži znásilnili matku před jejími dětmi poté, co zastavila na dálnici kvůli tomu, že jí došel benzín. V důsledku tohoto případu prezident Árif Alví vydal dekret, který má zrychlit soudní procesy s podezřelými ze spáchání sexuálních trestných činů a který zpřísňuje tresty za ně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama