Teploty v Austrálii opět přesáhnou 40 stupňů, do boje s požáry se zapojily celebrity

Úřady australského státu Viktorie dnes vyzvaly obyvatele oblastí ohrožených požáry, aby ve čtvrtek zvážili možnost evakuace. V pátek se totiž mají do států Viktorie a Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie vrátit vedra, která zvýší riziko šíření ohně. Ve státě Jižní Austrálie jsou teploty přesahující 40 stupňů a nepředvídatelný vítr očekávány již ve čtvrtek.

Požár

Počet mrtvých v důsledku australských požárů vzrostl dnes na 26. Nejnovější obětí na oficiálním seznamu je 43letý hasič, který zahynul při automobilové nehodě ve státě Viktorie, když byl ve službě. Úřady dnes potvrdily, že jeho smrt souvisela s ničivými požáry.

Policie v nejhůře postiženém státě Nový Jižní Wales tento týden oznámila, že zadržela 24 lidí, kteří čelí obvinění ze žhářství. Zatčeným, kteří údajně úmyslně založili některé z lesních požárů, hrozí až 25 let vězení. Vyšetřováno je také 47 lidí, kteří navzdory přísným opatřením v krizových oblastech prý odhodili na zem nedopalek cigarety či zápalku, a 53 lidí, kteří údajně porušili zákaz rozdělávání ohňů.

Australský premiér Scott Morrison dnes vyzval zahraniční turisty, aby se nenechali lesními požáry v zemi odradit. "Austrálie je pořád úžasné místo, vezměte své rodiny a užijte si tady dovolenou," řekl Morrison při návštěvě Klokaního ostrova (Kangaroo Island). Tento třetí největší australský ostrov, kam pravidelně přijíždějí za klokany, koaly, ptakopysky či tučňáky davy turistů, patří k místům, jež byla v posledních týdnech lesními požáry těžce postižena. Morrison dnes přiznal, že plameny zdevastovaly třetinu ostrova, zbylé dvě třetiny jsou ale pro návštěvníky stále otevřeny.

Vědci z univerzity v Sydney dnes zdvojnásobili svůj odhad počtu zvířat zabitých od září při požárech v Austrálii. Zatímco dříve mluvili o 480 milionech, nyní v bilanci uvádějí, že za oběť plamenům padla zřejmě miliarda savců, ptáků a plazů. Hmyz a bezobratlí živočichové se do bilance nezapočítávají.

Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu.

Ve venkovských oblastech zůstává řada obcí v důsledku požárů bez dodávek elektřiny a bez telekomunikačního spojení, některé se rovněž potýkají se zajištěním dodávek pitné vody. Katastrofální požáry přicházejí v Austrálii po tříletém suchu, jež někteří experti spojují s klimatickými změnami.

Dvě největší australská města Sydney a Melbourne, a také metropole Canberra, jsou nadále zahalena hustým dýmem a řadí se tak v současnosti k nejvíce znečištěným městům světa.

zdroj: YouTube

Na pomoc v boji s lesními požáry přiletělo dnes do Austrálie 67 hasičů ze Spojených států a Kanady. Připojili se ke 40 svým krajanům, kteří již v Austrálii s likvidací požárů pomáhají.

Značnými finančními částkami přispěli v posledních dnech na podporu lidí zasažených požáry a na boj proti ohňům některé celebrity. Britský zpěvák Elton John a australský herec Chris Hemsworth, který žije v suchem postiženém městě Byron Bay ve státě Nový Jižní Wales, oznámili každý příspěvek jeden milion dolarů. Mezi dalšími dárci jsou například australská herečka Nicole Kidmanová a zpěvačka Kylie Minogue či americká zpěvačka Pink.

Slavní tenisté Roger Federer, Rafael Nadal a Serena Williamsová sehrají v melbournské Rod Laver Areně charitativní exhibiční zápasy, jejichž výtěžek půjde na pomoc obětem požárů. Exhibice by se měla konat 15. ledna, tedy necelý týden před zahájením grandslamového turnaje Australian Open.

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Související:

Právě se děje