Zcela mimořádná podívaná: V moři u Sydney se objevil plejtvák obrovský

V moři u australského Sydney viděli plejtváka obrovského. Jak uvedla zpravodajská stanice BBC, je to teprve potřetí za sto let, kdy lidé spatřili největšího živočicha planety v těchto vodách.

Velryby, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zpráva o kytovci se objevila v srpnu a nyní ji potvrdila služba národních parků Nového Jižního Walesu (NPWS).

Podle ní je mimořádně vzácné vidět toto zvíře tak blízko pobřeží. "Plejtvák obrovský je sice největší živočich na planetě, ale navzdory své velikosti může zůstat v blízkosti pobřeží Sydney nepovšimnut," sdělil Andrew Marshall z NPWS. Podle něj může být plejtvák dlouhý až 25 metrů a vážit 100 tun.

Přes svou velikost mohou zůstat "neviditelní" i pro nejvášnivější pozorovatele kytovců, řekl Marshall. "Moc je nevidíme, protože žijí spíš daleko v moři, jsou značně rozptýlení a my o jejich přesunech nebo zvycích víme jen málo," dodal.

Plejtváka podle 9news.com.au zachytil fotograf, když kytovec proplouval v blízkosti pobřeží u sydneyského předměstí Maroubry. "Nemám slov...Včera jsem spatřil hodně keporkaků proplouvat jižně od mého pozorovacího stanoviště v Maroubře, když se přede mnou objevil jeden z divů tohoto kouzelného oceánu, plejtvák obrovský," napsal autor snímku na instagramu.

Podle Marshalla přibývá záběrů keporkaků ve vodách kolem Nového Jižního Walesu, avšak plejtváci stále unikají. "Takové příležitostné pozorování je mimořádně cenné," řekl.

Kolik plejtváků nyní ve vodách u Austrálie žije, není jasné, jejich počet se odhaduje na 10.000 až 25.000 jedinců, což je zlomek z počtu na začátku 20. století.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama