Moskva/Damašek - Syřané dnes volí 250 členů parlamentu. Opozice hlasování považuje za nelegální a Rusko tvrdí, že volby jsou určeny jenom k tomu, aby zabránily právnímu vakuu. Výhrady k termínu konání voleb mají Francie a Británie.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl novinářům, že smyslem dnešního hlasování je vyvarovat se právního vakua. Parlament byl na čtyři roky zvolen v roce 2012 a do letošního května se podle řádného termínu měly konat nové volby.
V Ženevě dnes odpoledne začne třetí kolo syrských mírových rozhovorů a podle opozice i jejích spojenců dnešní volby výsledek jednání ohrožují. "Syrské strany se musejí dohodnout na nové ústavě, na tom, jaké instituce potřebují k zajištění přechodu k novému systému. Je už dohodnuto, že z tohoto politického procesu musí vzejít nová ústava, na jejímž základě se budou konat předčasné volby. Než se to stane, je třeba předejít vakuu. Ty dnešní volby jsou k tomu určeny," řekl Lavrov.
Psali jsme: V Sýrii začaly parlamentní volby, kvůli válce hlasuje jen 60 procent obyvatelPodle francouzské vlády jsou syrské volby podvod. "Francie odsuzuje tento volební podvod zorganizovaný vládou. Volby se konají bez kampaně, pod dohledem utlačovatelského režimu a bez mezinárodních pozorovatelů," řekl dnes mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal. Platné podle něj mohou být jedině volby zorganizované na základě rezoluce RB OSN, která stanovuje kroky přechodného období v Sýrii.
Britská vláda v prohlášení oznámila, že syrské vedení pořádáním voleb dokazuje, do jaké míry je vzdáleno realitě. Podle Británie volby odporují prosincové rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která počítá s uspořádáním voleb do 18 měsíců. Volby "zaštítěné chabou fasádou demokracie nemohou zajistit legitimitu", uvádí prohlášení britské vlády.
Související
Volby v Sýrii skončily dle předpokladů, vyhrála strana Baas
Sýrie odložila vyhlášení výsledků nedělních parlamentních voleb
Volby v Sýrii , Sergej Lavrov , Francie
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 2 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) se příští týden setkají na Pražském hradě, informovali spolupracovníci hlavy státu. Politici spolu budou řešit například státní rozpočet či zahraniční cesty.
Zdroj: Jan Hrabě