USA nemohou vojensky zvítězit a vykrvácí? Americký důstojník pronesl drsná slova

NÁZOR - Zatímco většina Američanů se upíná k otázkám ohledně severokorejské jaderné krize, další zahraničněpolitické problémy velkého významu probíhají bez povšimnutí a přitom se neubírají dobrým směrem, varuje Daniel L. Davis v komentáři pro server National Interest. Bývalý podplukovník americké armády, který nyní působí jako bezpečnostní analytik v think tanku Defense Priorities, se obává, že kvůli vojenským rozhodnutím Spojených států v Afghánistánu, Iráku a Sýrii hrozí brzké rozšíření série prakticky nepřetržitých amerických strategických neúspěchů.

Zmar od roku 2001

Americký viceprezident Mike Pence se nedávno vrátil z návštěvy Kábulu v Afghánistánu, kde prohlásil, že americké ozbrojené síly jsou v zemi proto, aby "přihlížely", poukazuje analytik. Nyní by podle něj mělo být jasné, že bez ohledu na množství bomb, které v zemi USA svrhnout, zhruba 15 tisíc amerických vojáků nepřinese vojenské vítězství, což ostatně dříve nezvládl ani stotisícový sbor.

"Současný počet vojáků stačí k zamezení pádu vlády v Kábulu, ale nic víc. Beze změn nový plán Trumpovy administrativy jednoduše přidá čtyři roky k strategickému zmaru, který zažíváme od roku 2001," nebere si servítky Davis.

Ministr obrany USA Jim Mattis zase tvrdí, že ačkoliv koaliční síly osvobodily veškeré oblasti v Iráku od Islámského státu (IS), džihádisté stále představují hrozbu pro stabilitu těchto území, a proto plánuje ponechat americké síly v zemi na dobu neurčitou, připomíná bývalý důstojník. Dodává, že podle generála Josepha Votela by americké jednotky měly zůstat na nespecifikovanou dobu také v Sýrii, aby pomohly arabským a kurdským milicím zamezit obnově IS a nastolit pořádek.

Z pozice vojáka, který sloužil jako americký instruktor u iráckého pohraničního praporu, Davis zdůrazňuje, že takový výcvik v oblastech Sýrie kontrolovaných pouze četnými milicemi prakticky nemůže jakkoliv zabránit obnově jakékoliv organizace a ještě méně pomoci při nastolení pořádku.

"Setrvání v Iráku, Sýrii a Afghánistánu, navzdory sebevědomým ujištěním mnoha vojenských a vládních představitelů, tam nepřinese ani stabilitu, ani neposílí americkou bezpečnost," deklaruje analytik. Za nejlepší cestu k ochraně amerických zájmů, zachování vitality amerických ozbrojených sil a ukončení dvou dekád strategických selhání označuje úspěšné ukončení misí a stažení vojsk.

USA utrácejí každoročně mnoho miliard, umírají a zranění utrpí desítky amerických vojáků, zatímco vojenský výcvik a pozornost se odvrací od přípravy na potenciálně existenční boj proti schopným nepřátelům, jen aby se vedly operace, o nichž nám důkazy a střízlivé analýzy říkají, že selžou, konstatuje Davis. Americké administrativě proto doporučuje několik kroků, které mohou toto neustálé strategické tápání ukončit.

Hrozí narušení americké akceschopnosti

Washington předně musí nastavit rozumný časový rámec - okolo 24 měsíců - a informovat Kábul i ostatní spojenecké země, že své vojenské úsilí v Afghánistánu ukončí, deklaruje někdejší důstojník. Vysvětluje, že afghánské vládě by se dostaly celé dva roky vojenské podpory na všech úrovních, aby si doma udělala pořádek a podnikla veškeré potřebné akce k nastolení zodpovědnosti za bezpečnost ve vlastní zemi, načež by v řádu 12 měsíců došlo ke stažení všech amerických bojových jednotek.

Zadruhé, Bílý dům by měl nařídit Pentagonu, aby stáhl veškerý americký personál a vybavení ze Sýrie, a to nejpozději do 90 dnů od vydání rozkazu, tvrdí odborník. Za třetí bod pak označuje prezidentský rozkaz ministrovi obrany, aby prezentoval plán na stažení všech amerických vojenských příslušníků z Iráku, který by byl naplněn do šesti měsíců od vydání.    

"A nechte mě ihned odmítnout nepodloženou poznámku, že stažení americké armády vytvoří vakuum, které skokově zaplní američtí nepřátelé, a že americká bezpečnost v důsledku toho utrpí," píše Davis. Konstatuje, že předně je těžko představitelné, jak jiná globální mocnost dychtivě nahrazuje americké angažmá, které doteď přinášelo jen neustálá a nákladná selhání.

Chaos na Blízkém východě není ničím novým, panoval již během obou funkčních období Ronalda Reagana a bude pokračovat i po americkém ústupu, zdůrazňuje analytik. Deklaruje, že americká přítomnost tento chaos nezmenšuje, ale naopak ho může zhoršit a pokud Donald Trump nepodnikne výše popsané kroky, mise v Iráku, Sýrii i Afghánistánu budou donekonečna pokračovat bez výsledku a povedou k pomalému vykrvácení amerického rozpočtu.

Situace může navíc ohrozit schopnost USA reagovat na velké nepředvídatelné události, spojené například se Severní Koreou či Ruskem, a proto je nutné uznat jasné důkazy, že dvě desetiletí amerických vojenských operací na Blízkém východě a v Afghánistánu přinesly jen strategické neúspěchy, apeluje vysloužilý důstojník. Dodává, že cena za zbytečné a horlivé vedení zahraničních vojenských operací, jejichž důsledkem jsou jen strategické nezdary, je příliš vysoká, a je tedy nutné ji nahradit racionální politikou, která bude Americe ku prospěchu.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Irák Sýrie Afghanistán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 8 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy