Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských civilních obětí, které jsou dávány do souvislosti s působením britských sil v Afghánistánu, uvedla dnes stanice BBC.

Britské ministerstvo obrany dohromady v letech 2006 až 2014 vyplatilo 688.000 liber (20,4 milionu Kč) za smrt 289 civilistů. V jednom případě rodina obdržela podle ní pouze 104,17 libry (3092 Kč) za smrt blízkého.

Londýnská charitativní organizace monitorující ozbrojené konflikty AOAV provedla analýzu téměř 7000 kompenzací vyplacených britskou armádou do roku 2014 v souvislosti s britskými bojovými operacemi v afghánské provincii Hílmand. Jde o první pokus prozkoumat podobným způsobem dopad působení britských armádních sil na životy civilistů v Afghánistánu, podotkla BBC.

Nejmladší civilní obětí byl tříletý chlapec, který podle záznamů zemřel během britské odminovací operace. Mezi 289 oběťmi bylo nejméně 16 dětí.

Odškodnění vyplacená za úmrtí civilistů se z hlediska své výše značně různila. Ministerstvo obrany uvedlo, že výše každé kompenzace byla určena na základě právních principů včetně minulých a budoucích ztrát a místních zvyklostí. V únoru 2008 obdržela rodina pouhé 104,17 libry (3092 Kč) za úmrtí svého příbuzného a poškození majetku. Podle záznamů šlo přitom o nejnižší odškodnění vyplacené kvůli úmrtí civilisty.

V kontrastu k této nízké kompenzaci britské síly zaplatily 110 liber (3265 Kč) za ztrátu mobilního telefonu na letecké základně a 662 liber (19.647 Kč) za zabití šesti oslů, kteří se zatoulali na střelnici.

Za smrt desetiletého chlapce v prosinci 2009 pak vyplatily 586,42 libry (17.404 Kč) a za smrt čtyř dětí zastřelených Mezinárodními bezpečnostními podpůrnými silami (ISAF) 4233,60 libry (125.645 Kč). Nejvyšší přiznaná kompenzace, 54.347 liber (1,612.910 Kč), byla vyplacena za úmrtí jedné osoby v Kábulu v roce 2007.

Záznamy ukázaly, že většina žádostí o náhradu škody byla zamítnuta. V případě úmrtí to bylo 885 žádostí. Organizace AOAV k tomu poznamenala, že civilních obětí způsobených britskými silami v Afghánistánu bylo ve skutečnosti pravděpodobně více, než kolik uvádějí záznamy.

"Každá smrt civilisty je tragédie a Británie vždy usiluje o to, aby riziko civilních obětí minimalizovala (..), ale toto riziko nikdy nelze zcela odstranit," uvedl mluvčí britského ministerstva obrany.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Velká Británie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy