Pokus o puč a vraždu Erdogana: 337 obžalovaných dostalo doživotí

Soud v Turecku dnes odsoudil k doživotí 337 obžalovaných z účasti na neúspěšném vojenském převratu z 15. července 2016. Dalších 60 lidí bylo odsouzeno k nižším trestům odnětí svobody a 75 obžalovaných soud zprostil viny, uvádí agentura AFP.

Muhammed Fethullah Gülen je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Je vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů.
doporučujeme

Velkou část odsouzených z vraždy, pokusu o vraždu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a pokusu o narušení ústavního pořádku tvoří vojáci a důstojníci. Během pokusu o převrat zahynulo 251 lidí a přes 2000 jich bylo zraněno. Za údajnou účast na puči bylo v Turecku odsouzeno k doživotí přes 3000 osob.

Mezi odsouzenými k doživotí jsou i piloti a další vojáci z letecké základny Akinci, jež se nachází na sever od Ankary. Z vojenského letiště odstartovaly bojové letouny F-16, které bombardovaly v tureckém hlavním městě parlament, prezidentský palác a velitelství speciálních sil a policie. Během bombardování zahynulo 68 lidí.

K doživotí se zpřísněnou ostrahou, které nahradilo v tureckém právu trest smrti, byli také odsouzeni vysocí důstojníci a civilisté.

Šesticí obžalovaných v nepřítomnosti, mezi kterými je i duchovní Fethullah Gülen, který podle Ankary pokus o převrat zosnoval, se bude soud zabývat samostatně.

Aby se soud s téměř 500 obžalovanými mohl uskutečnit, turecké úřady nechaly postavit nedaleko Ankary největší soudní síň v zemi.

Po puči úřady zahájily čistky, které nemají v dějinách moderního Turecka obdoby, uvádí agentura AFP. Dosud se uskutečnilo zhruba 300 soudů a bylo odsouzeno 4500 lidí, z nichž 3000 k doživotí. Další desítky tisíc lidí byly zadrženy a přes 140.000 lidí kvůli údajné podpoře puče muselo opustit své zaměstnání. V dalších devíti procesech se na rozsudky stále čeká.

Podle úřadů pokus o převrat zosnovali vysocí vojenští důstojníci spolu s klerikem Fethullahem Gülenem a příznivci jeho duchovního hnutí. O vydání Gülena, který v minulosti patřil mezi spojence prezidenta Erdogana, Ankara neúspěšně žádá Spojené státy, kde turecký duchovní žije.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama