Spojené státy mají "zamířeno a nabito"? Írán hodil rukavici, zní z USA

NÁZOR - Ať už sobotní útok na saúdská ropná zařízení spáchali jemenští povstalci, iráčtí ši'ítští rebelové, či Írán, jde o velkou provokaci Spojených států, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník dodává, že jde o nebezpečný moment.

Nebezpečný posun

Americký prezident Donald Trump nemá příliš možností, nemá mnoho spojenců a jeho prořídlý bezpečnostní tým má malou kredibilitu, konstatuje editorial. Podotýká, že zatím není jasné, proč Írán či někdo z jeho prostředníků usiluje o takovou eskalaci napětí v regionu.

"Existují spekulace, že zastánci tvrdé linie v Íránu se mohou snažit torpédovat možné setkání Trumpa s (íránským) prezidentem Hasanem Rúháním," píše vlivný deník. Zdůrazňuje, že bez ohledu na to, kdo jej zosnoval, představuje útok na důležitý energetický zdroj celého světa nejnebezpečnější posun od chvíle, kdy šéf Bílého domu loni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a začal na Teherán uvalovat ekonomické sankce.

Ačkoliv se terčem stala Saúdská Arábie, rukavice byla hozena Trumpovi a momentální otázka zní, jak bude prezident reagovat, tvrdí prestižní server. Připomíná, že až do útoku se zdálo, že Trump je nakloněn setkání s Rúháním na jednání Valného shromáždění OSN, podobně jako jednal s severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, což mu přineslo kýženou mediální pozornost.

Trump téměř celý víkend mlčel a jeho nedělní reakcí byl vzkaz na Twitteru, že Spojené státy "zacílily a nabily", ale čekají na zprávy ze Saúdské Arábie, jak mají postupovat, poukazuje New York Times. Dodává, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo přímo obvinil Írán z bezprecedentního útoku na světové energetické zdroje, na což Teherán reagoval slovy o "nepodložených a nesmyslných" nařčeních.

"To, že Trump bude podmiňovat svou odpověď preferencemi saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, stejného potentáta, který zatáhl své království a Spojené státy do mimořádně ničivé občanské války v Jemenu a nechal zavraždit a rozřezat disidentského novináře, je dost znepokojivé, pokud jsou v sázce válka a světové dodávky ropy," pokračuje americký deník. Přiznává ovšem, že prezident nemá mnoho dobrý poradních zdrojů, protože pravidelně odmítá zprávy amerických tajných služeb.

Írán zvýšil sázky    

Šéf Bílého domu odvolal svého poradce pro otázky národní bezpečnosti Johna Boltona, aniž by jmenoval jeho nástupce, a nový americký ministr obrany Mark Esper se ujal úřadu teprve před pár týdny, připomíná editorial. Dodává, že Trump si také v praxi znepřátelil hlavní spojence - ačkoliv někteří, například Británie a Německo, sobotní útok odsoudili -, vyčerpal možnosti finančního tlaku na Írán a jeho podporu saúdskému bombardování Jemenu kritizují i zákonodárci z Republikánské strany.   

Dle vlastního úsudku Trump obecně preferuje vyhnout se konfliktu, zdůrazňuje prestižní deník. Podotýká, že poté, co Írán sestřelil v červnu americký dron, prezident odmítl Boltonovy výzvy k vojenské odvetě a toto pondělí projevil podobnou neochotu k válce, když prohlásil, že na diplomacii není nikdy pozdě, vyjma "posledních 12 vteřin".

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To je rozumné a Trump by měl skutečně využít každou možnost diplomatického urovnání, než nařídí vojenskou akci či umožní odvetu Saúdské Arábii," píše newyorský server. Upozorňuje, že USA nyní čelí vážné krizi, která nemá jiný důvod než Trumpovo nutkání vymazat dědictví svého předchůdce Baracka Obamy a zrušit dohodu o íránském jaderném programu, která měla širokou mezinárodní podporu.

Tento krok nedoplnila žádná nová strategie vyjma prohlášení, že Spojené státy budou "spolupracovat se spojenci", kteří se v zásadě omezili na Saúdskou Arábii a Izrael, v naději, že íránská vláda bude obnovenými sankcemi dotlačena k nové dohodě, nastiňuje vlivný deník. Dodává, že Trump zároveň vzdoruje tlaku Kongresu, aby zastavil podporu katastrofální saúdské kampani v Jemenu.

Výsledkem je to, že Írán nyní zjevně zvýšil sázky a vyzval Bílý dům tvrdým útokem na jeho spojence a jednoho z nejdůležitějších světových producentů ropy, shrnuje New York Times. Nabádá, že nadešel čas, aby Trump konzultoval svůj postup s Kongresem, hlavními průmyslovými státy závisejícími na blízkovýchodní ropě a vojenskými a zpravodajskými analytiky, kteří stojí mimo jeho nejbližší okolí.

Související

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 
Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie Jemen Donald Trump

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Rusko, Kreml

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

před 1 hodinou

Kyjev

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.

před 2 hodinami

Gaza

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze

V nově zveřejněném svědectví pro britskou stanici BBC obvinil bývalý bezpečnostní pracovník působící v distribučních centrech potravinové pomoci v Gaze nově vzniklou organizaci Gaza Humanitarian Foundation (GHF) z těžkého porušování lidských práv. Podle jeho výpovědi docházelo ze strany ostrahy GHF k opakované střelbě na neozbrojené palestinské civilisty, včetně žen, dětí a starších lidí. Tvrdí, že incidenty zahrnovaly i použití kulometů proti davům, které se údajně pohybovaly příliš pomalu.

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování

Silné bouřky udeřily v Česku již v úterý a nevyhnou se mu ani dnes. Meteorologové vydali ve středu dopoledne výstrahu, která vstoupí v platnost v 16 hodin a potrvá až do večera. Největší nebezpečí bouřek je na západě a jihozápadě Čech. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu

Afghánský muž, který více než deset let spolupracoval s britskými vojenskými silami, uvedl v emotivním rozhovoru pro britskou stanici Sky News, že po úniku jeho osobních údajů žije v neustálém strachu o život. Poté, co se jeho identita dostala do rukou Tálibánu, prohlásil, že se cítí „zrazen“ a „ztracen“. O své budoucnosti prý nemá žádnou představu a jeho rodina je podle něj „odsouzena k zániku“.

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?

Nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy poskytnou Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot, vyvolalo v Kyjevě naději – v době, kdy země čelí téměř každodenním nočním útokům ruských dronů a raket. Prezident Volodymyr Zelenskyj o tyto systémy opakovaně žádal, protože Rusko svou ofenzivu výrazně zesílilo. Podrobnosti však zatím chybějí – neví se přesně, kolik těchto baterií Ukrajina obdrží, kdy dorazí a kdo je dodá.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 5 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 7 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik

Ukrajina, která se od roku 2022 statečně brání ruské agresi, čelí podle redakčního komentáře deníku The Kyiv Independent jiné, méně viditelné hrozbě: nebezpečí, že se začne přibližovat systému svého nepřítele – autoritářskému režimu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy