Spojené státy mají "zamířeno a nabito"? Írán hodil rukavici, zní z USA

NÁZOR - Ať už sobotní útok na saúdská ropná zařízení spáchali jemenští povstalci, iráčtí ši'ítští rebelové, či Írán, jde o velkou provokaci Spojených států, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník dodává, že jde o nebezpečný moment.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Northrop Grumman B-2 Spirit, americký víceúčelový strategický bombardér, využívající technologii stealth, díky které může snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu. Letoun se ale díky ní omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.
doporučujeme

Nebezpečný posun

Americký prezident Donald Trump nemá příliš možností, nemá mnoho spojenců a jeho prořídlý bezpečnostní tým má malou kredibilitu, konstatuje editorial. Podotýká, že zatím není jasné, proč Írán či někdo z jeho prostředníků usiluje o takovou eskalaci napětí v regionu.

"Existují spekulace, že zastánci tvrdé linie v Íránu se mohou snažit torpédovat možné setkání Trumpa s (íránským) prezidentem Hasanem Rúháním," píše vlivný deník. Zdůrazňuje, že bez ohledu na to, kdo jej zosnoval, představuje útok na důležitý energetický zdroj celého světa nejnebezpečnější posun od chvíle, kdy šéf Bílého domu loni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a začal na Teherán uvalovat ekonomické sankce.

Ačkoliv se terčem stala Saúdská Arábie, rukavice byla hozena Trumpovi a momentální otázka zní, jak bude prezident reagovat, tvrdí prestižní server. Připomíná, že až do útoku se zdálo, že Trump je nakloněn setkání s Rúháním na jednání Valného shromáždění OSN, podobně jako jednal s severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, což mu přineslo kýženou mediální pozornost.

Trump téměř celý víkend mlčel a jeho nedělní reakcí byl vzkaz na Twitteru, že Spojené státy "zacílily a nabily", ale čekají na zprávy ze Saúdské Arábie, jak mají postupovat, poukazuje New York Times. Dodává, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo přímo obvinil Írán z bezprecedentního útoku na světové energetické zdroje, na což Teherán reagoval slovy o "nepodložených a nesmyslných" nařčeních.

"To, že Trump bude podmiňovat svou odpověď preferencemi saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, stejného potentáta, který zatáhl své království a Spojené státy do mimořádně ničivé občanské války v Jemenu a nechal zavraždit a rozřezat disidentského novináře, je dost znepokojivé, pokud jsou v sázce válka a světové dodávky ropy," pokračuje americký deník. Přiznává ovšem, že prezident nemá mnoho dobrý poradních zdrojů, protože pravidelně odmítá zprávy amerických tajných služeb.

Írán zvýšil sázky    

Šéf Bílého domu odvolal svého poradce pro otázky národní bezpečnosti Johna Boltona, aniž by jmenoval jeho nástupce, a nový americký ministr obrany Mark Esper se ujal úřadu teprve před pár týdny, připomíná editorial. Dodává, že Trump si také v praxi znepřátelil hlavní spojence - ačkoliv někteří, například Británie a Německo, sobotní útok odsoudili -, vyčerpal možnosti finančního tlaku na Írán a jeho podporu saúdskému bombardování Jemenu kritizují i zákonodárci z Republikánské strany.   

Dle vlastního úsudku Trump obecně preferuje vyhnout se konfliktu, zdůrazňuje prestižní deník. Podotýká, že poté, co Írán sestřelil v červnu americký dron, prezident odmítl Boltonovy výzvy k vojenské odvetě a toto pondělí projevil podobnou neochotu k válce, když prohlásil, že na diplomacii není nikdy pozdě, vyjma "posledních 12 vteřin".

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To je rozumné a Trump by měl skutečně využít každou možnost diplomatického urovnání, než nařídí vojenskou akci či umožní odvetu Saúdské Arábii," píše newyorský server. Upozorňuje, že USA nyní čelí vážné krizi, která nemá jiný důvod než Trumpovo nutkání vymazat dědictví svého předchůdce Baracka Obamy a zrušit dohodu o íránském jaderném programu, která měla širokou mezinárodní podporu.

Tento krok nedoplnila žádná nová strategie vyjma prohlášení, že Spojené státy budou "spolupracovat se spojenci", kteří se v zásadě omezili na Saúdskou Arábii a Izrael, v naději, že íránská vláda bude obnovenými sankcemi dotlačena k nové dohodě, nastiňuje vlivný deník. Dodává, že Trump zároveň vzdoruje tlaku Kongresu, aby zastavil podporu katastrofální saúdské kampani v Jemenu.

Výsledkem je to, že Írán nyní zjevně zvýšil sázky a vyzval Bílý dům tvrdým útokem na jeho spojence a jednoho z nejdůležitějších světových producentů ropy, shrnuje New York Times. Nabádá, že nadešel čas, aby Trump konzultoval svůj postup s Kongresem, hlavními průmyslovými státy závisejícími na blízkovýchodní ropě a vojenskými a zpravodajskými analytiky, kteří stojí mimo jeho nejbližší okolí.

Loading...
Vstupte do diskuze (56)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení udeřilo na hranicích Íránu a Turecka, počet obětí stoupá

23.02.2020 13:21 Aktualizováno Oblast na hranicích mezi Íránem a Tureckem dnes ráno zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně, které…

Írán čelí nemoci Covid-19: Osm mrtvých, okolní země přijímají preventivní…

23.02.2020 12:15 Írán dnes oznámil osmou oběť nového koronaviru. Jde o nejvyšší počet mrtvých mimo území Číny,…

Na hranici Pásma Gazy byl zastřelen Palestinec, izraelský buldozer bránil…

23.02.2020 11:02 Izraelští vojáci dnes na hranici pásma Gazy stříleli na Palestince, kteří se údajně snažili na…

Nemoc Covid-19 na Blízkém východě: Izrael zvažoval i uzavření hranic pro…

23.02.2020 10:26 Aktualizováno Izrael kvůli pokračující epidemii nemoci COVID-19 krátce zvažoval možnost uzavření hranic pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama