Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo v Afghánistánu další tři provinční střediska, z hlavních měst 34 afghánských provincií jich tak ovládá už devět. S odvoláním na afghánské úřady o tom dnes informovala agentura AP. Na letišti v Kunduzu, metropoli stejnojmenné provincie, se podle agentury AFP dnes ráno vzdaly tálibánským oddílům stovky vládních vojáků a policistů. Kunduzu se bojovníci Tálibánu zmocnili o víkendu.
Odhaduje se, že Tálibán nyní kontroluje dvě třetiny území země, uvedly agentury Reuters a AP. Kvůli úspěchům povstalců byl podle BBC odvolán nedávno jmenovaný velitel afghánské armády.
Nově dobyly jednotky Tálibánu střediska dvou provincií na severu a jedné na západě země. Na severu jde o města Fajzábád v provincii Badachšán a Púli Chumrí v provincii Baghlán, na západě o město Faráh ve stejnojmenné provincii.
"Minulou noc se stáhly jednotky, které bojovaly s Tálibanem několik dní ve městě Fajzábád. Táliban město ovládl. Obě strany utrpěly velké ztráty," citovala agentura AFP poslance místního zákonodárného sboru provincie Badachšán Zabíhulláha Atika.
AFP s odvoláním na jednoho z členů provinční rady Kunduzu Amruddína Valího rovněž informovala o stovkách příslušníků vládních sil, kteří se u kunduzského letiště vzdali Tálibánu se vším svým vybavením. Informaci následně potvrdil jeden z vojáků: "Většina vojáků na letišti se vzdává. Tálibán nás obklíčil a ostřeloval. Nedalo se reagovat jinak."
Úspěchy povstalců, kteří nyní bojují o město Ghazní, vedly podle stanice BBC k odvolání velitele afghánské armády, generála Valího Muhammada Ahmadzáího, který byl ve funkci teprve od června. Jeho nástupce se bude muset vyrovnat se stupňujícím se násilím a pokračující ofenzívou Tálibánu.
Prezident Ašraf Ghání se dnes ve městě Mazár Šaríf na severu Afghánistánu, tradiční baště odporu proti Tálibánu, pokusil o spojení s vůdcem uzbeckých milicí Abdulem Rašídem Dóstumem a prominentním tádžickým vůdcem Attou Muhammadem Núrem. Prezident Ghání se tyto válečníky roky snažil odstavit na vedlejší kolej ve snaze posílit afghánskou armádu, ale nyní se na ně obrací v hodině nouze, uvedla stanice BBC. Dodala, že případná ztráta tohoto města ležícího u hranic s Uzbekistánem a Tádžikistánem by znamenala úplné zhroucení vládních pozic na severu země. Připomněla také zprávy, že američtí zpravodajci údajně odhadli, že Tálibán by mohl do 90 dnů dobýt Kábul.
Chmurné předpovědi odmítá poradce afghánského prezidenta. "Prožíváme těžké chvíle, ale víme, že zvítězíme," řekl Vahíd Umar Ghání. "Dokázali dobýt jisté území, ale nejde o území. Jde o lidi. Lidé je nechtějí. Brzy zjistí, že bylo chybou napadnout naše lidi," dodal.
Úspěchy Tálibánu v posledních týdnech souvisejí se stahováním zahraničních jednotek NATO a Spojených států. V úterý americký prezident Joe Biden prohlásil, že svého rozhodnutí o stažení amerických vojáků z Afghánistánu nelituje a že bezpečnost země musí nyní zajišťovat afghánské síly.
K úplnému stažení amerických i aliančních vojsk se zavázala už vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánského území k útokům na USA a jejich spojence. S útoky na mezinárodní síly sice Tálibán přestal, v bojích proti afghánské vládě ale pokračuje. Afghánská vláda a zástupci Tálibánu vedou rozhovory v katarském Dauhá, zatím ale bez valného výsledku.
Související

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 4 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 4 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 5 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera
OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.
Zdroj: Libor Novák