Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf dnes obvinil Spojené státy, že se snaží vytvořit záminku pro válku s Íránem. Teherán podle něj válčit nechce, ale bude se bránit. Informovala o tom agentura Reuters.
"(Americký) prezident Donald Trump a jeho banda utrácejí miliardy za přelety (bombardérů typu) B-52 a vysílání armád do našeho regionu. Zpravodajské informace z Iráku naznačují spiknutí s cílem vykonstruovat záminku k válce," napsal Zaríf na twitteru. "Írán o válku neusiluje, ale bude otevřeně a přímo bránit svůj lid, bezpečnost a klíčové zájmy," dodal.
Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a 444 dní drželi jako rukojmí 52 Američanů. Dlouhodobě napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily v roce 2018 poté, co vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupila od jaderné dohody z roku 2015 mezi Íránem a světovými mocnostmi a zavedla vůči Íránu sankce, které mají tvrdý dopad na jeho ekonomiku.
Další významná eskalace přišla 3. ledna, kdy Spojené státy zabily v Bagdádu útokem z dronu íránského generála Kásema Solejmáního. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket.
Trump dnes o den dříve končí svou dovolenou na Floridě a vrací se do Washingtonu. Podle zdrojů televize CNN vyjádřil obavy, že se Írán v nadcházejících dnech bude chtít za zabití Solejmáního pomstít.
Související
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Aktuálně se děje
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
včera
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
20. června 2026 21:40
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
20. června 2026 20:34
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
20. června 2026 20:33
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
20. června 2026 19:21
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
20. června 2026 18:05
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
20. června 2026 16:52
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
20. června 2026 15:41
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
20. června 2026 15:06
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.
Zdroj: Libor Novák