V Íránu roste počet nakažených a mrtvých, Indie zmírňuje opatření proti covid-19

V Íránu za den přibylo 91 úmrtí na nemoc covid-19, což je vyšší denní nárůst než v neděli. Celkově má země 5209 mrtvých a přes 83.000 nakažených. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Írán minulý týden několik dní vykazoval pokles v denním nárůstů zemřelých, ale v neděli se trend změnil a mrtvých bylo víc než v sobotu. Totéž platí i dnes, kdy země hlásí 91 nových případ, oproti nedělním 87.

Denně v zemi přibývá více než 1000 nových případů nákazy, podle dnešní statistiky je tam koronavirem nakaženo 83.505 lidí.

Přes tyto údaje vláda začala obnovovat provoz některých podniků a služeb. Nejprve se opatření začala uvolňovat v provincích, o víkendu pak i v Teheránu. Dnes Írán znovu zprovoznil dálniční trasy mezi městy a byla otevřena nákupní střediska i tržiště. Vláda pouze omezila jejich pracovní dobu do 18:00 hodin. Stále platí uzávěra restaurací, škol i tělocvičen.

O bezpečnosti uvolňování mnoha opatření někteří Íránci pochybují. Například taxikáři se od cestujících oddělují plastovými přepážkami, protože mnoho jejich kolegů se nakazilo i zemřelo. "Přesto nemáme na výběr a musíme pracovat. Nemůžeme si za té drahoty dovolit spát doma. Bydlím v pronajatém bytě a potřebuji pravidelně peníze na nájem," citovala agentura AP taxikáře Nemata Hasanzádeha.

Počet lidí nakažených koronavirem stoupl v Indii za poslední den o 1553 na 17.000. Jedná se o zatím největší denní nárůst. Nejméně 543 pacientů už nemoci covid-19 podlehlo. Indická vláda se ale i přes nepříznivý vývoj rozhodla zmírnit jedna z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, kvůli nimž se miliony Indů ocitly bez práce a nedokážou uživit své rodiny. Kromě jiného je ode dneška na venkově opět povolena zemědělská činnost, která podle BBC zaměstnává polovinu obyvatel země.

V Indii platí od 25. března zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Premiér Naréndra Módí minulý týden opatření prodloužil až do 3. května. Epidemiologové ale podle agentury AP varovali, že epidemie v Indii vyvrcholí až v červnu.

Dnes mohou být v Indii obnoveny práce, kde zaměstnavatelé dokážou zajistit odstupy dělníků. Migrační dělníci mají znovu povoleno cestovat z jednoho státu do druhého za prací v továrnách, na farmách a podobně. "Pokud se některá skupina migrantů chce vrátit do práce, bude podrobena zdravotnímu vyšetření. Ti, kteří budou bez příznaků, budou pak přepraveni na dané místo," uvedlo ministerstvo vnitra.

Obnovení zemědělských prací nejen vrátí práci milionům lidí, ale zabrání také nedostatku potravin. Kamiony, vlaky a letadla přepravující zboží mají ode dneška opět povoleno jezdit bez omezení, aby se zemědělské produkty dostaly z venkova do měst.

Stavební práce, které jsou hlavním zdrojem příjmů námezdních dělníků, mohou být rovněž obnoveny, ale za přísných preventivních opatření. Pracovat mohou začít také například elektrikáři, instalatéři, tesaři a další řemeslníci.

V oblastech s velkým výskytem případů, mezi něž patří i největší indická města, opatření zatím uvolňována nebudou. Zmírňování restrikcí odmítl například předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, stejně jako šéf vlády nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš či vlády jižních států Ándhrapradéš, Telangana a Karnátaka.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na prahu další vlny koronaviru. V karanténě je 10 tisíc učitelů a…

02.06.2020 15:59 V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10.000 učitelů a žáků. Jenom…

Erdogan stále pronásleduje údajné pučisty, vydány zatykače na 118 lidí

02.06.2020 13:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 118 lidí z prostředí armády, které podezírá z napojení na…

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Syrská armáda spustila velkou bojovou operaci. Vojáci už obklíčili město…

01.06.2020 14:01 Syrská armáda připravuje velkou operaci proti ozbrojeným bojovníkům v jihosyrské provincii Dará.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy