V Číně o tomto víkendu zesílily protesty proti přísným opatřením, kterými se tamní vláda snaží zastavit šíření nemoci covid-19. Počet nových nákaz koronavirem dosáhl za posledních 24 hodin rekordní hodnoty 39.791 případů. Demonstrace zasáhly hlavní město Peking či finanční metropoli Šanghaj, kde byla podle serveru BBC News slyšet i volání po odchodu prezidenta Si Ťin-pchinga a vládnoucí komunistické strany. V Číně, kde jakákoli přímá kritika vlády a prezidenta může znamenat tvrdé tresty, jsou takové výzvy krajně neobvyklé.
Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance dál trvají na striktních protikoronavirových opatřeních. Ta počítají s tím, že každý jednotlivý nakažený v 1,4miliardové zemi musí být izolován. Tvrdost a délka opatření, která někdy vede i k několikaměsíční izolaci celých rodin, podněcují v zemi nespokojenost.
V sobotu se protesty proti opatřením rozhořely v řadě měst, napsala agentura AP, podle níž odpor lidí vyvolal požár výškové budovy v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Objevily se totiž informace, že kvůli pandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z budovy a záchranáři k nim, což úřady popřely.
Protesty vypukly přímo v oblasti Sin-ťiang, která do povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů. Hlášeny jsou však i z jiných míst. V Šanghaji policie v sobotu použila pepřový sprej proti asi 300 lidem, kteří se shromáždili, aby uctili památku mrtvých ze Sin-ťiangu.
Na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua, kde studoval i současný prezident, dnes desítky lidí uspořádaly poklidný protest, během nějž zazpívaly státní hymnu. Na jednom videu, které agentura Reuters nedokázala nezávisle ověřit, student univerzity vyzýval občany, aby se nebáli vyjádřit své názory. "Pokud se neodvážíme ozvat... jako student univerzity Čching-chua toho budu celý život litovat," řekl. "Lidé jsou tak zanícení, je to působivý pohled," citovala agentura Reuters dalšího studenta. Podle seznamu na sociálních sítích se o víkendu demonstrovalo na padesátce čínských univerzit.
Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují rovněž strkanice demonstrujících a policistů či snahu lidí strhnout barikády uzavírající postižené čtvrti v Nankingu, Kantonu (Kuang-čou) a dalších městech. Protestní akce se konaly i ve městě Wu-chan, kde se nový typ koronaviru objevil vůbec poprvé.
Záběry ze Šanghaje podle BBC ukazují stovky lidí, jak vyzývají prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil. Je obtížné je nezávisle ověřit, ale mnohé z nich naznačují, že došlo ke skutečnému posunu v mentalitě lidí, píše britská veřejnoprávní stanice.
Agentura AP citovala jednoho z protestujících, podle něhož shromáždění skutečně požadovalo odchod čínského prezidenta, ale také ukončení zdravotních opatření či svobodu tisku.
Dnes v Šanghaji protestní akce pokračovaly. Někteří z demonstrantů drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře. Demonstranty, kteří vedli skandování hesel, policie bila a zatýkala, napsala stanice BBC.
Dost možná i pod tlakem veřejnosti, jak míní AP, v sobotu úřady oznámily, že uvolní některá opatření v částech Sin-ťiangu. Znovu jezdit začnou třeba autobusy a železnice, obnoven bude i letecký spoj s hlavním městem oblasti Urumči.
Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických, informovala agentura Reuters.
V Šanghaji opět stovky lidí protestovaly proti protikoronavirovým opatřením
V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.
Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.
Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.
Jak poznamenává agentura Reuters, pouliční protesty jsou v Číně výjimečné. Nespokojenost tak lidé dávají mnohem častěji najevo na sociálních sítích, kde se jejich kritická vyjádření snaží cenzoři režimu okamžitě mazat. Tak je tomu i v případě aktuální kritiky protipandemických opatření, upozorňují agentury.
Související

Ve jménu spravedlivějšího světa. Jak Čína buduje napříč celu planetou globální síť nelegálních policejních stanic

Čína podporuje Rusko ve válce. Máme důkazy, že mu dodává prostředky pro výrobu zbraní, tvrdí Kyjev
Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 1 hodinou

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 2 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 2 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 3 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 4 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 4 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 4 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 5 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 5 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 6 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 6 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 7 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 8 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 9 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 10 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera
Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.
Zdroj: Jakub Jurek