V Číně o tomto víkendu zesílily protesty proti přísným opatřením, kterými se tamní vláda snaží zastavit šíření nemoci covid-19. Počet nových nákaz koronavirem dosáhl za posledních 24 hodin rekordní hodnoty 39.791 případů. Demonstrace zasáhly hlavní město Peking či finanční metropoli Šanghaj, kde byla podle serveru BBC News slyšet i volání po odchodu prezidenta Si Ťin-pchinga a vládnoucí komunistické strany. V Číně, kde jakákoli přímá kritika vlády a prezidenta může znamenat tvrdé tresty, jsou takové výzvy krajně neobvyklé.
Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance dál trvají na striktních protikoronavirových opatřeních. Ta počítají s tím, že každý jednotlivý nakažený v 1,4miliardové zemi musí být izolován. Tvrdost a délka opatření, která někdy vede i k několikaměsíční izolaci celých rodin, podněcují v zemi nespokojenost.
V sobotu se protesty proti opatřením rozhořely v řadě měst, napsala agentura AP, podle níž odpor lidí vyvolal požár výškové budovy v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Objevily se totiž informace, že kvůli pandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z budovy a záchranáři k nim, což úřady popřely.
Protesty vypukly přímo v oblasti Sin-ťiang, která do povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů. Hlášeny jsou však i z jiných míst. V Šanghaji policie v sobotu použila pepřový sprej proti asi 300 lidem, kteří se shromáždili, aby uctili památku mrtvých ze Sin-ťiangu.
Na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua, kde studoval i současný prezident, dnes desítky lidí uspořádaly poklidný protest, během nějž zazpívaly státní hymnu. Na jednom videu, které agentura Reuters nedokázala nezávisle ověřit, student univerzity vyzýval občany, aby se nebáli vyjádřit své názory. "Pokud se neodvážíme ozvat... jako student univerzity Čching-chua toho budu celý život litovat," řekl. "Lidé jsou tak zanícení, je to působivý pohled," citovala agentura Reuters dalšího studenta. Podle seznamu na sociálních sítích se o víkendu demonstrovalo na padesátce čínských univerzit.
Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují rovněž strkanice demonstrujících a policistů či snahu lidí strhnout barikády uzavírající postižené čtvrti v Nankingu, Kantonu (Kuang-čou) a dalších městech. Protestní akce se konaly i ve městě Wu-chan, kde se nový typ koronaviru objevil vůbec poprvé.
Záběry ze Šanghaje podle BBC ukazují stovky lidí, jak vyzývají prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil. Je obtížné je nezávisle ověřit, ale mnohé z nich naznačují, že došlo ke skutečnému posunu v mentalitě lidí, píše britská veřejnoprávní stanice.
Agentura AP citovala jednoho z protestujících, podle něhož shromáždění skutečně požadovalo odchod čínského prezidenta, ale také ukončení zdravotních opatření či svobodu tisku.
Dnes v Šanghaji protestní akce pokračovaly. Někteří z demonstrantů drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře. Demonstranty, kteří vedli skandování hesel, policie bila a zatýkala, napsala stanice BBC.
Dost možná i pod tlakem veřejnosti, jak míní AP, v sobotu úřady oznámily, že uvolní některá opatření v částech Sin-ťiangu. Znovu jezdit začnou třeba autobusy a železnice, obnoven bude i letecký spoj s hlavním městem oblasti Urumči.
Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických, informovala agentura Reuters.
V Šanghaji opět stovky lidí protestovaly proti protikoronavirovým opatřením
V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.
Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.
Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.
Jak poznamenává agentura Reuters, pouliční protesty jsou v Číně výjimečné. Nespokojenost tak lidé dávají mnohem častěji najevo na sociálních sítích, kde se jejich kritická vyjádření snaží cenzoři režimu okamžitě mazat. Tak je tomu i v případě aktuální kritiky protipandemických opatření, upozorňují agentury.
Související

Číně vadí telefonát Pavla s tchajwanskou prezidentkou

Po Zemanovi nezůstane myšlenkové dědictví, jen bonmoty a vzpomínky na deformaci demokracie, říká politolog Kopeček pro EZ
Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 59 minutami

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády
před 1 hodinou

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník
Aktualizováno před 1 hodinou

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela
před 1 hodinou

Pavel se sešel s Koudelkou z BIS, počítá s pravidelnými schůzkami
Aktualizováno před 2 hodinami

První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
před 2 hodinami

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží
před 3 hodinami

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr
před 3 hodinami

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení
před 3 hodinami

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné
před 4 hodinami

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů
Aktualizováno před 4 hodinami

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit
před 4 hodinami

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu
před 4 hodinami

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident
Aktualizováno před 4 hodinami

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek
před 4 hodinami

Přepis energií krok za krokem. Je to jednodušší a rychlejší, než si myslíte
před 5 hodinami

Policie řeší brutální napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou
Aktualizováno před 5 hodinami

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
před 5 hodinami

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad
před 6 hodinami

Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
před 6 hodinami
Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci
Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.
Zdroj: ČTK