Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland dnes jmenoval nezávislého prokurátora pro vyšetřování nálezu utajovaných dokumentů v bývalé kanceláři prezidenta Joea Bidena a také v jeho garáži a knihovně v domě ve Wilmingtonu ve státě Delaware. Dokumenty jsou z období 2009-2017, kdy byl Biden viceprezidentem administrativy Baracka Obamy. Prezident i viceprezident USA mají po odchodu z funkce povinnost odevzdat všechny citlivé materiály Národnímu archivu USA.
"Podepsal jsem dokument o jmenování Roberta Hura zvláštním prokurátorem," uvedl Garland s tím, že Hur bude vyšetřovat, zda nedošlo k porušení zákona. "Toto jmenování zdůrazňuje pro veřejnost závazek ministerstva k nezávislosti i odpovědnosti ve zvláště citlivých záležitostech," dodal Garland. Ujistil, že ministerstvo se hodlá řídit fakty a zákonem. Hur krátce na to poznamenal, že bude pracovat "rychle a důkladně", bez zaujatosti a beze strachu. Případ začne vyšetřovat v řádu několika dní.
Hur, který se v minulosti zabýval problemtikou národní bezpečností, podvodů a kyberkriminality, působil za vlády prezidenta Donalda Trumpa jako vrchní federální prokurátor v Marylandu. V únoru 2021 oznámil, že se vrací k soukromé advokátní praxi. Studoval na Harvardově a Stanfordově univerzitě.
Biden řekl, že je nálezem dokumentů překvapený, neví prý, co v nich je. Dnes novinářům zopakoval, že s vyšetřovateli ministerstva spravedlnosti "plně spolupracuje". Bidenovi právníci našli dokumenty poprvé už 2. listopadu, několik dnů před americkými volbami, věc však veřejně oznámili až tento týden v pondělí.
Předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dříve dnes vyzval Kongres, aby případ utajovaných dokumentů nalezených u Bidena vyšetřil. "Myslím, že Kongres tohle musí vyšetřit. (Biden) byl tak znepokojený kauzou Trumpových dokumentů zavřených pod zámkem, a my teď zjistíme, že sám držel dokumenty na několika různých místech," řekl McCarthy.
Nehledě na to, jaký závěr přinese vyšetřování ministerstva spravedlnosti, je případ "politickou potíží" pro Bidena, který označil exprezidenta Trumpa za "nezodpovědného", když přechovával stovky utajovaných dokumentů ve své soukromé rezidenci na Floridě, píše AP.
Biden a Trump, kteří jsou možnými soupeři v příštích prezidentských volbách v roce 2024, nyní čelí vyšetřování zvláštních prokurátorů, kteří jsou obvykle jmenováni k politicky citlivým případům, aby byla zajištěna určitá míra jejich nezávislosti na vedení ministerstva spravedlnosti. Rozdíl mezi těmito případy ovšem spočívá v tom, že Bidenovi právníci tvrdí, že dokumenty předali, jakmile je našli, zatímco Trump vzdoroval až do srpnové prohlídky agentů FBI ve svém sídle na Floridě, což vyvolává otázky, zda on nebo jeho zaměstnanci nebránili vyšetřování, píše agentura Reuters.
Související

Trump zrušil Bidenovi bezpečnostní prověrku a přístup k tajným informacím

Tragédii zneužil pro politické účely. Trump z neštěstí ve Washingtonu viní Obamu či Bidena
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 45 minutami

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 1 hodinou

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 1 hodinou

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 2 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 3 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 4 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 4 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 5 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 6 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 7 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 7 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 8 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 9 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 9 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 10 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 10 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 11 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 12 hodinami
Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.
Zdroj: Libor Novák