Nejrychleší auto světa začíná získávat jasné rysy. Překoná rychlost zvuku

Bristol - Konstrukce nadzvukového vozu Bloodhound Super-Sonic Car (SSC), který má prolomit současný rychlostní rekord, nabírá na obrátkách. Inženýři představili zadní ploutev auta, která má zásadní aerodynamický význam. Informuje server BBC.

Ploutev ponese jména tisíců nadšenců, kteří se na financování celého projektu podíleli. Její význam je však mnohem větší. Při pokusu o překonání rychlostního rekordu bude klíčové, aby auto udrželo zcela přímý směr jízdy. K tomu by měla pomoci právě tato komponenta.

Pokus o zlomení rekordu proběhne na dně vyschlého jezera Hakskeen Pan v Jihoafrické republice. Bloodhound SSC by při něm měl dosáhnout rychlosti až 1000 mil v hodině (zhruba 1600 km/h). V kokpitu bude sedět pilot Andy Green.

"Je to jako šipka s velkou váhou vpředu. Jsou to křídla na zádi, které drží šipku v rovném letu a vy potřebujete vytvořit přesně ten samý efekt ve vysoké rychlosti u nadzvukového auta," vysvětluje Green.

"V takové rychlosti nemáte téměř žádnou přilnavost z kol. Kola se budou do povrchu pouště zabořovat možná dva, nebo tři milimetry. Přilnavost mých kol bude nižší než při jízdě autem s hladkými pneumatikami na ledě. Při nadzvukové rychlosti je veškerá přilnavost aerodynamická přilnavost; je to jako letět s tryskáčem," dodává pilot.

Ploutev vozu Bloodhound SSC se tak nikoliv náhodou svou strukturou podobá křídlu stíhačky. Její konstrukcí proto byli pověřeni inženýři britské Royal Air Force. Jako hlavní materiál byl použit hliník. Celý díl se pak skládá ze 139 částí.        

Související

Karel III.

Karel III. se poprvé od diagnózy ukázal Britům. S Camillou šel do kostela

Britský král Karel III. se zatím s nepříjemnou diagnózou vyrovnává dobře. Po sobotním prvním prohlášení se v neděli poprvé od zveřejnění informace o zdravotním stavu ukázal na veřejnosti. Buckinghamský palác před týdnem oznámil, že králi byl diagnostikován blíže nespecifikovaný typ rakoviny.

Více souvisejících

Velká Británie Bloodhound SSC (nadzvukové auto)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy