Sedmé výročí smolenské tragédie: Mohou za smrt Kaczyńského Rusové?

Varšava – Polsko si dnes připomíná 7 let od pádu letounu Tu-154 u ruského Smolenska, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a další vysoce postavení státní činitelé. Květiny dnes k hrobu Lecha Kaczyńského položil i současný polská prezident, Andrzej Duda. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, bratr zesnulého Lecha, vloni obvinil z pádu tehdejší vládu Donalda Tuska. Nové vyšetřování otevřelo otázku možné viny ruských dispečerů.

Letoun Tu-165 se nad ruským Smolenskem zřítil přesně před sedmi lety. Na palubě byli kromě prezidenta také vojenské a politické špičky Polska. Oficiální příčinou havárie bylo nezvládnutí přistávacího manévru posádkou letounu na letiště ve Smolensku.

Zahynulo 96 lidí, z toho 8 členů posádky. Letoun tehdy mířil do ruské Katyně, kde chtěli polští představitelé uctít památku 20 tisíc polských vojáků, kteří tam byli v roce 1940 popraveni Sověty.

Ve Varšava uctili památku zesnulého prezidenta Lecha Kaczińského jak současný polský prezident, Andrzej Duda, tak jeho bratr a faktický lídr země Jaroslaw. Právě šéf vládní PiS Jaroslaw Kaczyński před rokem obvinil z neštěstí tehdejší vládu Donalda Tuska z opoziční Občanské platformy (OP).

Podle něj nesla Tuskova vláda přinejmenším morální odpovědnost. Spekulovalo se také o tom, že za pádem letadla mohli být Rusové. Konkrétně ruští dispečeři, kteří měli údajně dávat posádce špatné a matoucí pokyny při přistávání.

Před týdnem informoval server EuroZprávy.cz o stanovisku polského státního zastupitelství, že na základě nových důkazů za nehodu mohou dva ruští dispečeři a pracovník kontrolní věže. Rusko obvinění odmítlo. Vyšetřování otevřela současná vláda Evy Szydlové (PiS) ihned po volbách v roce 2015.

Velmi rozporuplné reakce vzbudila připravovaná exhumace obětí leteckého neštěstí, které chystala polská prokuratura jako součást vyšetřování loni na podzim. Část rodin protestovala, podle nich je exhumace zbytečná a nic nového nepřinese.

Exhumace měly vyloučit hypotézu, že na palubě před pánem došlo k explozi. K minulému týdnu došlo zatím k exhumaci a prozkoumání 18 těl obětí, uvedla Česká televize.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Polsko Donald Tusk Rusko Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 53 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 2 hodinami

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pellegrini vyrazí na první zahraniční návštěvu. Do Česka přijede ještě v červnu

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy