Británii čeká politický otřes? Labouristé chtějí volby, druhé referendum o brexitu nevylučují

Liverpool - Britští opoziční labouristé budou v úterý na své výroční konferenci hlasovat o dokumentu, který nechává "na stole" možnost konání dalšího referenda o brexitu. Informovala o tom dnes britská média, podle kterých příslušný dokument vznikl během dlouhého nočního jednání delegátů opoziční strany v Liverpoolu. Referendum by se mohlo podle labouristů konat v případě, že se předčasné volby, jimž dávají přednost, ukážou pro řešení situace nevhodné. Nemělo by jít ale jen o opakování referenda z roku 2016.

Podle rezoluce, o které by měli v úterý delegáti konference hlasovat, by se měly konat předčasné volby v případě, že poslanci odmítnou dohodu vzešlou z jednání vlády premiérky Theresy Mayové s Bruselem.

Pokud by se však volby ukázaly jako nevhodné řešení nastalé krize, zůstávají podle dokumentu, z nějž citoval britský tisk, "na stole všechny možnosti, včetně kampaně za lidové hlasování". To by se ovšem nemělo týkat samotného odchodu Británie z EU, ale spíše jeho podmínek. Jak přesně by mohla otázka v referendu vypadat, ale dokument neříká.

"Věříme, že předčasné volby jsou nejlepším řešením, protože lidem umožní širokou debatu a umožní jim také vybrat si tým, který by vedl vyjednávání," uvedl stínový ministr financí John McDonnell. Labouristé podle něj respektují výsledek referenda z roku 2016, a dávají proto přednost volbám. Pokud by se ale nemohly konat, je podle McDonnella nutné dát lidem možnost hlasovat o dohodě vyjednané vládou Mayové v Bruselu.

Podle průzkumu, který provedla agentura YouGov pro The Observer mezi tisícovkou členů Labouristické strany, by si 86 procent dotázaných přálo druhé lidové hlasování o dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Proti se vyslovilo jen osm procent členů strany. Pokud by se referendum týkalo stejně jako to z června 2016 samotné budoucnosti země v EU, hlasovalo by 90 procent respondentů pro setrvání Británie v EU.

Už v neděli řekl předseda labouristů Jeremy Corbyn, který je považován za euroskeptika, že podpoří vypsání druhého referenda, pokud se pro to jeho strana rozhodne. Zároveň zdůraznil, že dává přednost předčasným volbám.

Čtyřdenního sjezdu labouristů v Liverpoolu se účastní asi 13.000 delegátů. Už v neděli vyzývaly tisíce příznivců EU na demonstraci v tomto severoanglickém městě k vypsání druhého referenda.

V referendu o brexitu z června 2016 se 52 procent Britů vyslovilo pro odchod Spojeného království z Evropské unie. Ten byl později stanoven na 29. března 2019.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Labouristická strana (VB) Brexit Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil aktualizaci jaderné doktríny své země jen dva dny poté, co jeho americký protějšek Joe Biden dal Ukrajině povolení využívat americké zbraně dlouhého dosahu k útokům na ruském území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy