Rána historických rozměrů? Brexit může přinést rozpad Spojeného království

Velká Británie měla s EU skvělou smlouvu, která jí přinášela více výhod a méně povinností než běžné unijní členství. S tímto názorem vystoupil editorial renomovaného serveru The Guardian. Britský deník v něm varuje, že brexit naopak může ohrozit integritu Spojeného království.

Levná cesta z EU neexistuje

Británie stojí mimo eurozónu, není součástí schengenského prostoru a má výrazné úlevy týkající se rozpočtu EU, rekapituluje prestižní deník. Připomíná, že britský vliv a postavení byly důvodem, proč země dosáhla na takovéto podmínky, což však skončilo v momentě, kdy obyvatelé Spojeného království v předloňském referendu hlasovali pro odchod z EU.

"Šlo o ránu sobě samotnému historických rozměrů umožněnou naparujícími se fanatiky, kteří šířili nepravdy," píše editorial. Dodává, že jak se podmínky britského odchodu z EU vyjasňují, ošálení politici čelí momentu pravdy a stoupenci brexitu jsou šokováni tím, co bylo dlouho zřejmé - že snadná, levná cesta z EU pro Británii neexistuje.

Plány britské premiérky Theresy Mayové vidí zemí mimo Evropu, což ale bude trvat nejméně další dva roky, načež má nastoupit budoucí partnerství, v rámci něhož bude kontrola pohybu vyměněna za britský přístup na evropský trh, poukazuje The Guardian. Zmiňuje přitom slova lucemburského premiéra Xaviera Bettela z roku 2016, který pozici Británie hodnotil tak, že země byla členem EU s mnoha výjimkami a nyní nechce být členem při zachování mnoha výhod.

EU i Británie musejí podle renomovaného deníku vyjasnit nejen své krátkodobé cíle, ale také dlouhodobé zájmy a vzájemné vztahy. "Brusel říká, že Británii neumožní vybírat si dle vlastní vůle opatření, kterých se bude účastnit a kterých se zdrží. Přesto je jasné, že EU nemůže být tak absolutistická," pokračuje editorial.

Není pravděpodobné, že plán Mayové projde britským parlamentem, přičemž analýza opozičních labouristů jasně ukazuje na jeho chyby, uvádí britský server. Kritizuje však, že vůdce labouristů Jeremy Corbyn nemá žádný plán, jak se z patu dostat. Některé věci jsou totiž již jisté, například to, že v následujících dvou letech, kdy bude Británie již mimo EU, bude podřízena většina jejích zákonů, a to bez jakéhokoliv slova v Bruselu, upozorňuje The Guardian. Konstatuje, že takové vazalství je nepřekročitelným schodem na cestě z EU.

Brexit je hrozbou

"V této fázi stojí za to položit otázku: Co když se Donald Trump rozhodne obnovit obchodní válku s Bruselem?" pokračuje prestižní deník. Vysvětluje, že za takové situace by Británie musela následovat EU a zavést omezení a cla, která sice mohou svědčit evropské ekonomice, ale zároveň vystavit Spojené království americké odvetě.   

Británie by si tak musela vybrat mezi spojenci a přáteli a s ohledem na skutečnost, že stávající vládce Bílého domu považuje zkoušky loajality za zahraničněpolitický nástroj, jde o možný a znepokojivý scénář, který odhaluje směšnost tvrzení, že brexit přinese Spojenému království dávno ztracenou suverenitu, soudí The Guardian. Za paradox považuje to, že stoupenci brexitu, kteří se označují za ochránce suverenity státu, prosazují politický projekt, který ji podrývá.

Náznakem dalšího vývoje je podle editorialu znovuotevření otázky Gibraltaru. "Konzervativní stoupenci brexitu dlouho ukazují, že se zkrátka nemohou méně zajímat o Irsko. Jejich přání opustit jednotný trh a celní unii není bezdůvodné," naznačuje liberální server. Připomíná, že Mayová tuto pozici zpočátku sama zastávala, ale nakonec musela připustit, že daný postup by ohrozil mír v Severním Irsku.

Premiérkou vyhlášené přechodné období potrvá nejméně do prosince 2020, přičemž půl roku předtím bude muset padnout rozhodnutí zda aktivovat "irskou pojistku", neboli poslední možnost jak udržet hranici na ostrově otevřenou i v případě, že Británie opustí EU bez zajištění budoucích obchodních dohod, nastiňuje renomovaný deník. Soudí, že umožnit Bruselu, aby mohl do této pojistky mluvit je rozumné, ačkoliv to rozzuřilo stoupence brexitu, kteří situaci vnímají jako snahu poškodit Spojené království skrze nadnárodní dohody.  

Brexit nadále infikuje a otravuje otázku celistvosti Spojeného království, varuje The Guardian. Tvrdí, že pokud Severní Irsko mimo EU bude moci nadále obchodovat se sedmadvacítkou na bázi otevřené hranice, pak by další části Velké Británie mohly začít inklinovat k myšlence, že by také mohly být blíže Evropě, aniž by to ovlivnilo jejich vnitrostátní obchod.

Z tohoto důvodu Mayová odmítá předávat pravomoci jednotlivým parlamentům, což může v budoucnosti vyhrotit vztahy mezi britskými regionálními institucemi, které by po brexitu mohly fungovat ještě hůře než dnes, obává se editorial. Dodává, že v nejhorším případě by se Spojené království mohlo rozpadnout, a proto brexit, nikoliv EU, představuje skutečnou hrozbu pro integritu země.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 55 minutami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml

Rusko varovalo, že použití amerických raket dlouhého doletu proti jeho území vyvolá „odpovídající a hmatatelnou“ reakci. Podle ruského ministerstva zahraničí by takový útok znamenal přímé zapojení Spojených států a jejich spojenců do bojů proti Rusku. Uvedl to server BBC s tím, že rozhodnutí USA je klíčovým momentem války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy