Evropský parlament dnes schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Pro se vyslovilo 434 poslanců, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP. Europarlament má celkem 751 poslanců.
Podle Babiše stojí rezoluce na vratkých základech a je podle něj pokračováním kampaně, kterou proti němu vede opozice v České republice. "Musím se smát, když někteří europoslanci říkají, že to poškozuje dobré jméno České republiky. Oni poškozují dobré jméno České republiky... samozřejmě jsou to všechno plácnutí do vody, protože to nemá žádný reálný základ," řekl dnes po hlasování EP předseda české vlády novinářům v Bruselu.
Klíčový bod rezoluce vyzývá komisi, "aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby" a přijala nezbytné kroky "včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen".
Rezoluce byla schválena. Za pravdu Transparency International dali:@Europarl_CS@EU_Commission Chceme věřit, že premiér @AndrejBabis konečně vyřeší svůj střet zájmů a vztah k Agrofertu.
— Transparency ?? (@Transparency_CZ) 13. prosince 2018
Usnesení EP je podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky politická záležitost, která nemá pro koncern žádnou právní váhu. "Dotace čerpáme podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Bylo by absurdní, pokud by za námi někdo přišel a řekl - ne, pro vás už to neplatí. Jednou ze základních právních zásad je přece rovnost před zákonem," sdělil ČTK mluvčí.
Právníci EK ve zmíněné analýze, která se objevila v médiích začátkem měsíce, dospěli k závěru, že Babiš z činnosti Agrofertu stále profituje, ačkoli podnik převedl do svěřenského fondu. Protože má zároveň jako premiér zásadní vliv na rozhodování spojené s využíváním peněz přicházejících z evropského rozpočtu, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.
Poslanci v textu vyjadřují hluboké znepokojení nad tím, že Česko nedodržuje finanční nařízení týkající se střetu zájmů. Rovněž vyzývají státní orgány, aby důsledně uplatňovaly nová pravidla posuzování střetu zájmů, která v unii platí od srpna.
Usnesení rovněž uvádí, že společnosti koncernu Agrofert získávaly v letech 2013-2020 z evropských strukturálních a investičních fondů částky od 42 milionů eur až po 82 milionů eur (přibližně jedna až dvě miliardy Kč) ročně.
Pro rezoluci hlasovala i část českých europoslanců: dvojice zástupců ODS, členové KDU-ČSL a TOP 09 či politici zvolení za Babišovo hnutí ANO Pavel Telička a Petr Ježek. Své rozhodnutí zdůvodňují mimo jiné tím, že problém, který kritici usnesení označují za interní věc České republiky, se týká evropských dotací, a proto je třeba řešit jej na půdě evropských orgánů.
"Střet zájmů Andreje Babiše každým dnem ohromně poškozuje naši zemi. Nejen na dobrém jménu, ale už i konkrétně finančně. Státní rozpočet a daňoví poplatníci ČR nesou důsledky nyní jen na svých bedrech," řekl k hlasování Stanislav Polčák (STAN), který je členem europarlamentního výboru pro strukturální fondy EU.
Jeho kolega Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který působí ve výboru pro rozpočtovou kontrolu, uvedl, že cílem dnes přijatého textu je vyzvat k co nejrychlejšímu a nejobjektivnějšímu posouzení, zda byly peníze z EU čerpány ve shodě se stanovenými podmínkami.
Evropský parlament právě schválil rezoluci o střetu zájmů Andreje Babiše ve věci čerpání dotací z EU: vše musí být řádně prošetřeno.Jedná se o průlom v kauze střetu zájmů českého premiéra, a o první naději, že se celá věc nakonec skutečně prošetří.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 13. prosince 2018
Proti usnesení se naopak vyslovily poslankyně ANO Martina Dlabajová a Dita Charanzová a také komunističtí europoslanci, jejichž strana podporuje Babišovu vládu v českém parlamentu. Podle Dlabajové je rezoluce nepřijatelná, neboť "dopředu předjímá závěry Evropské komise a konflikt zájmů v České republice".
Sociální demokraté, jejichž strana se spolu s ANO podílí na české vládě, se dnešního hlasování nezúčastnili.
Návrh rezoluce liberálů, který volil výrazně mírnější slova než schválený společný text, v dnešním hlasování neuspěl.
Europarlamentní frakce Zelených v prohlášení uvedla, že ti, kteří podkopávají evropské hodnoty, nesmí mít z unijních fondů užitek. Rezoluci pak označila za varování ostatním vládám.
Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger během středeční debaty uvedl, že EK již Prahu v dopise informovala, že až do vyřešení celé záležitosti nehodlá další dotace udělovat. Zdroje z Evropské komise však dnes uvedly, že tento krok se týká jen Agrofertu.
Související
Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila
Padlo obvinění v kauze inovativní linky na toasty. Kvůli Babišovi ji řeší i Politico
Agrofert , evropský parlament , Andrej Babiš , dotace , Česká republika , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
včera
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.
Zdroj: Libor Novák