Britští poslanci dnes budou hlasovat o návrhu brexitové dohody premiérky Theresy Mayové. Většina pozorovatelů nicméně předpokládá, že přijat nebude. Zde jsou informace o tom, jak bude hlasování probíhat i jaké jsou další možné scénáře.
Hlasování proběhne dnes večer, pravděpodobně okolo 19. hodiny. Původní termín stanovený na 11. prosince byl odložen, další prodlevy se však již neočekávají.
S největší pravděpodobností nejprve proběhne několik různých hlasování v závislosti na tom, jaké pozměňovací návrhy budou vybrány. Některé z nich mohou v důsledku nahradit hlavní otázku hlasování. Takovou pozici měl například návrh labouristického poslance Hilary Bennse, který by zamezil divoké verzi brexitu. Zákonodárce ho nicméně ještě před hlasováním stáhl. O tom, které návrhy budou přijaty k hlasování, rozhodne předseda Dolní sněmovny John Bercow.
Pokud by poslanci dohodu přijali, což je nepravděpodobné, byla by předána do Sněmovny lordů, která však nemá hlasovací právo. Po ratifikaci dokumentu by vše ještě musel schválit Evropský parlament. Velká Británie by 29. března opustila EU a následovalo by 21 měsíců dlouhé přechodné období. Podle listu Politico by mohlo být prodlouženo o jeden až dva roky.
Pravděpodobnější je nicméně varianta, že bude dohoda odmítnuta. Theresa Mayová bude v takovém případě nucena navrhnout do příštího pondělí Dolní sněmovně alternativní plán. Předseda komory Bercow pak bude moci umožnit poslancům předložení vlastních alternativních návrhů.
Labouristé se zavázali, že se v případě neúspěchu Mayové pokusí vyslovit vládě nedůvěru. K tomu by potřebovali prostou většinu hlasů. Není však pravděpodobné, že se jim podaří uspět, protože by s nimi museli hlasovat i někteří konzervativci. Teoreticky by se v případě úspěchu mohli pokusit sehnat podporu pro vlastní vládu. A pokud by ji nesehnali, muselo by dojít k novým volbám.
V zahraničních médiích se v souvislosti s hlasováním někdy mluví o „převzetí moci“ parlamentem. Pokud bude dohoda zmítnuta, chystá se skupina poslanců předložit dodatek, díky kterému by Dolní sněmovna dostala více pravomocí a mohla tak efektivně převzít kontrolu nad „brexitovou agendou“.
Čistě teoreticky také stále existuje možnost nového referenda o setrvání v Unii. Návrh by však nejspíš musel přijít od některého z poslanců, neboť premiérka Mayová opakovaně a důrazně dala najevo, že takový scénář nepodporuje.
Pokud bude dohoda odmítnuta, s největší pravděpodobností dojde k nějaké formě oddálení brexitu, píše Politico. Všechny nastíněné možnosti budou pravděpodobně vyžadovat více času, než poskytuje termín 29. března. Prodloužení článku 50 by vyžadovalo jednomyslný souhlas všech členských zemí EU. Není pravděpodobné, že by rozhodnutí bylo přijato dříve, než při prvním zasedání nového Evropského parlamentu v červenci.
Evropská unie dosud naznačila, že by bylo možné zvážit prodloužení termínu, pokud by pro ně existoval nějaký zásadní důvod. Tedy například další referendum nebo nové volby.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Londýn , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák