Většinové a rozhodné odmítnutí dohody o odchodu z EU, kterou vyjednala britská premiérka Theresa Mayová, představuje drtivou ránu pro její autoritu, deklaruje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník připomíná, že Mayová strávila dva roky vyjednáváním této dohody, která je v zásadě opakem toho, o co předsedkyně britského kabinetu podle svých veřejných prohlášení usilovala, aby dokument nakonec vůbec neprošel britským parlamentem.
Beznadějně rozdělená vláda i země
Nejenže menšinová vláda Mayové utrpěla již osmadvacátou parlamentní porážku, ale Británie má za pár týdnů opustit EU v situaci, kdy je její vláda beznadějně rozdělená, vládnoucí Konzervativní strana zmítaná spory a celá země je hluboce polarizovaná, rekapituluje editorial. Zdůrazňuje, že parlament uštědřil Mayové natolik vysokou, historickou porážku, že premiérkou dojednaná dohoda je nyní mrtvá.
"Mayová prohrála o 230 hlasů - největší porážka vlády vůbec," konstatuje renomovaný deník. Tvrdí, že rozsah odporu vylučuje, aby premiérka během pár týdnů předložila sněmovně ve spolupráci s Bruselem mírně upravenou verzi a doufala, že napodruhé projde.
Británie podle prestižního serveru nestojí před volbou mezi dohodou Mayové a divokým brexitem, ale problém představuje především samotná Konzervativní strana, která je rozdělaná na ty, kteří chtějí dohodu, a ty, kteří ji odmítají, přičemž Mayová toto rozdělení spíše prohloubila, než přemostila, když se rozhodla začít vyjednávat o brexitu nikoliv s EU, ale s tvrdým jádrem své vlastní strany.
Nepřekročitelné hranice, které Mayová následně vytýčila, jí znemožnily dosáhnout dohody s potenciálem stmelit její vlastní fragmentovanou stranu, natož oslovit její politické odpůrce, deklaruje The Guardian. Kritizuje, že dohoda nakonec odrážela především posedlost Mayové přistěhovalectvím a její snahu uklidnit brexitové extremisty.
Výsledkem je "brexit naslepo", kdy podoba téměř všech budoucích vztahů Británie s EU má být vyjasněna teprve během následujících dvou let, nastiňuje editorial. Dodává, že je třeba skutečně hodně odvahy, aby se za takové situace dala vložit důvěra v premiérku, která - jak britští poslanci moudře rozhodli - si ji příliš nezaslouží.
Divoký brexit je třeba vyloučit
"Za stávajících okolností není v parlamentu žádná většina pro jakoukoliv alternativní dohodu o brexitu. To by mohlo vést ke katastrofě," varuje prestižní deník. Uvádí, že hrozí odchod země z EU bez dohody a britští poslanci tuto možnost musí vyloučit.
Opoziční labouristé sice vyvolali hlasování o důvěře vlády, ale zřejmě ho prohrají, a proto je potřeba nalézt mechanismus, který by umožnil poslancům kontrolovat proces brexitu, nabádá editorial. Dodává, že bude nutné zavést inovace posilující pravomoci parlamentních výborů a zrychlující přijímání zákonů.
Předně však Británie potřebuje získat další možnosti a to znamená požádat EU o více času, konstatuje The Guardian. Dodává, že parlament bude muset bezprecedentně spolupracovat a labouristický předák Jeremy Corbyn spolu s Mayovou by neměli stát takovému vývoji v cestě, přičemž ústavní nástroje jako občanská shromáždění a nové referendum by jim mohly pomoci udržet jejich strany kompaktní a poskytnout legitimitu rozhodnutí veřejnosti.
"Toto není popírání demokracie, ale její posilování," zdůrazňuje renomovaný server. Kritizuje, že rozhodnutí Mayové upřednostnit stranickou politiku před zájmy země znamená, že Británie je nyní volně unášena, zatímco se její vláda pokusí modifikovat dohodu o brexitu, a taková absence jasného vedení může vyvolat pocit paniky, kterému přispívá vládní shromažďování zásob potravin a léčiv, jako by se blížila válka.
Je nutné ukončit chaos a rozdělení, které Británii tolik poškozují, apeluje editorial. Poukazuje, že země nyní stojí před otázkou, zda může existovat trvalý vztah mezi EU a Spojeným královstvím po brexitu založený na spolupráci na základě společných zájmů a hodnot.
Mayová s přiznáním skutečné ceny za odchod z EU otálela příliš dlouho a raději se podbízela těm poslancům, kteří podvodně tvrdili, že brexit nebude zemi stát vůbec nic, kritizuje The Guardian. Podotýká, že postoj stoupenců brexitu nevycházel z kalkulace nákladů a přínosů, ale z pomyslné snahy, aby se vlak nažral a koza zůstala celá.
Nyní je jasné, že věci se musejí pohnout kupředu, jelikož moderní konstituční Británie čelí bezprecedentnímu problému jak skloubit suverenitu lidu a suverenitu parlamentu a premiérka navíc byla přinucena přiznat, že musí porazit své oponenty, uvádí prestižní server. Připomíná, že k hlasování pro brexit vedly stagnující mzdy, rozdíly mezi regiony a bezduchá akumulace kapitálu v Británii, což ale nejsou problémy způsobené EU a její opuštění nepřinese nápravu. Tu mohou přinést pouze patřičné kroky smysluplné vlády a Mayová v tomto selhala, deklaruje editorial.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , Theresa Mayová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
před 1 hodinou
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
před 2 hodinami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 2 hodinami
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 3 hodinami
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 4 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 4 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 5 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 6 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 6 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 7 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 8 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 9 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 10 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 10 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 10 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 11 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 11 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 12 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák