Druhé referendum o brexitu? Prosadit ho nejspíš dokáže jen jediná osoba

Zatímco se brexit pomalu blíží, schválení dohody mezi EU a Velkou Británií ve Westminsteru je stále daleko. Opět se tak mluví i o možnosti vyvolání druhého referenda. Šancí na úspěch však, zdá se, moc nemá.

Příznivci druhého referenda o brexitu se podle britského deníku The Guardian ještě jednou pokoušejí uspět. Naději jim dává každé další selhání Theresy Mayové při snaze prosadit jí vyjednanou dohodu. Pokud premiérka neuspěje a bude hrozit odchod bez dohody, druhé referendum je podle nich velmi reálné.

„Víme, že pro mnoho lidí představuje další referendum druhou volbu, takže lidé by jej podpořili jen ve chvíli, kdy jimi preferované alternativy selžou,“ říká poslankyně Green Party Caroline Lucasová. „A k tomuto momentu se neustále přibližujeme,“ dodává.

Kampaň, která odstartovala úplně od nuly v minulém roce, už dokázala mobilizovat stovky lidí, kteří pochodovali ulicemi Londýna. Potýkala se však s problémy, které způsoboval hlavně fakt, že sdružuje lidi napříč celým politický spektrem.

O dodatku o dalším lidovém hlasování se nakonec vůbec nehlasovalo, protože jeho předkladatelky z Labouristické i Konzervativní strany vyhodnotily, že bez jasně deklarované podpory labouristů nemá šanci na úspěch. Vedení labouristů ale druhé referendum o brexitu považuje stále jen za jedno z možných řešení.

„Netušíte, jak jsem zklamaná některými labouristy, kteří se mnou souhlasí, že brexit může být katastrofální, ale hodlají se s tím prostě smířit,“ říká jedna z předkladatelek Anna Soubryová. Nešetřila přitom ani konzervativce. „Říkají nám, ať pokračujeme, ale kdy se sakra konečně taky připojí,“ dodala.

„Musejí si být vědomi toho, jak dopadají hlasování. Máme tu labouristické poslance, kteří se bojí jen odkladu brexitu. Takoví rozhodně nejsou připraveni na druhé referendum,“ oponuje Soubryové jeden z labouristů.

Organizace People’s Vote (Hlas lidu) není jedinou skupinou, která se snaží vývoj zvrátit ve prospěch druhého referenda. Jde třeba o vědeckou skupinu Scientists for EU nebo na mladé orientovanou Our Future Our Choice (Naše budoucnost, naše volba).

Dále existuje organizace Best for Britain (To nejlepší pro Británii), která se snaží získávat petiční podpisy alespoň 10 poslanců Labouristické i Konzervativní strany. Jedním z nich je třeba labourista Jim Fitzpatrick, který se snaží celou iniciativu výrazně podporovat.

V současné chvíli je však nejasné, k čemu vlastně celý brexit směřuje. Reálnou šancí pro referendum je asi jen možnost, že by si jej adoptovala sama Mayová. Premiérka o něm už údajně jednala s liberálními demokraty, konzervativní politička je k němu ale prý nadále skeptická.

„Pokud zjistí, že nemá šanci svou dohodu v parlamentu prosadit, mohla by jí šance 50 na 50 v dalším referendu přece jenom zlákat,“ myslí si jeden ze zdrojů blízkých premiérce. Brexit se má podle současné dohody odehrát na konci března.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 3 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 3 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 5 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 7 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost

Floridská společnost Villa Vie Residences se rozhodla využít výsledků amerických prezidentských voleb a nabídnout možnost úniku z USA pro ty, kteří se nechtějí smířit s nadcházejícími čtyřmi lety Donalda Trumpa v úřadu. Společnost nabízí možnost cestování po světě na palubě luxusní lodi během celého jednoho prezidentského období.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy