Nelichotivé umístění pro Česko. Je třetí evropskou zemí, ze které nejvíce prchají lidé

Už po čtyři roky od vrcholu migrační krize v roce 2015 dominují mediálním titulkům zprávy o příchodu uprchlíků z Sýrie, Iráku či severoafrických států do Evropy. Poněkud stranou zůstává, že i z Evropy, respektive zemí EU, odchází uprchlíci do zemí, které považují z nějakého důvodu za bezpečnější. Server Big Think se podíval na to, ze kterých zemí pochází nejvíce evropských uprchlíků. Česko je na poměrně nelichotivém místě.

Světová banka spolu s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ( UNHCR) shromažďují údaje o tom, kolik uprchlíků z které země odchází. Nepřekvapivě největší počet mají válkou rozvrácené země jako Sýrie či Afghánistán. Nicméně, i z Evropy odchází uprchlíci.

Za rok 2018 v Evropě největší počet uprchlíků měla Ukrajina. Odešlo z ní 93 263 lidí. Na druhém místě je Ruská federace, odkud odešlo 61 423 lidí. Na třetím místě je Srbsko s 32 370 lidmi.

Na čtvrtém místě je první země z EU, co se týče počtu uprchlíků z Evropy. Jedná se o Chorvatsko. Pro 24 107 uprchlíků je domovskou zemí. Do první desítky se z zemí EU vešlo ještě Maďarsko, odkud uprchlo 3 927 lidí.

Na třetím místě ze zemí EU, co se týče počtu uprchlíků, je dle dat Světové banky a UNHCR Česko. V celkovém žebříčku evropských zemí je na 14 místě. Za rok 2018 z Česka odešlo 1 280 uprchlíků.

Je to stále menší počet než v roce 2002, kdy odešlo 6 984 uprchlíků. Nejméně lidí z ČR odešlo v roce 2012 – 622 uprchlíků.

Hned za ČR je Slovensko. Z něj odešlo jen o 70 uprchlíků míň než z ČR. Nejméně lidí z Visegrádských zemí odešlo z Polska, které se umístilo na celkové 17. pozici (před ním a za Slovenskem je Rumunsko). Odešlo z něj 1 087 lidí.

Polskem též končí evropské země, odkud odešlo za rok 2018 nad 1 000 uprchlíků. Ostatní země mají menší počty uprchlíků, přičemž všechny země západní Evropy – s výjimkou Řecka (107) – mají pod 100 uprchlíků. Nejvíce jich z rozvinutých západních zemí má Velká Británie (81), následovaná Německem (71).

Pět zemí EU má pod 10 uprchlíků. Jedná se o Finsko (5), Irsko (4), Maltu (4), Lucembursko (3) a Dánsko (2). Úplně nejnižší počet uprchlíků (1) vykázal Gibraltar, který ale nepatří do EU. Žádného uprchlíka nevykázal Vatikán.

Světová banka a UNHCR nezveřejňuje důvody, proč lidé odchází, i když země EU obecně jsou považovány za velice bezpečné, přičemž ČR se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejbezpečnějších zemí na světě – za rok 2018 byla vyhlášena sedmou nejbezpečnější světa.

Big Think uvádí dva případy, které odhalují, proč lidé prchají z Evropy. Ten první se týká ženy z Norska, Silji Garmovové, která ze země uprchla, protože se bála, že norský úřad na ochranu dětí Barnevernet jí odebere i druhé dítě. Žena požádala o azyl v Polsku, který jí byl udělen. Stalo se tak po diplomatické roztržce, kdy Norsko nechalo ze země vyhostit polského velvyslance, který kritizoval právě počínání Barnevernetu.

Úřad nemá dobré jméno i v ČR díky kauze odebrání sourozenců Michalákových jejich rodičům kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů.

Druhý případ se týká německé rodiny Romeikeových. Protože rodiče dětí byli velmi věřící křesťané, vychovávali je doma. To je však v Německu zakázáno. V roce 2010 tak rodina prchla do USA, kde jim byl o čtyři roky později udělen azyl. V USA je možné vyučovat dítě doma, často tohoto práva využívají křesťanské rodiny.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Česká republika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy