Už po čtyři roky od vrcholu migrační krize v roce 2015 dominují mediálním titulkům zprávy o příchodu uprchlíků z Sýrie, Iráku či severoafrických států do Evropy. Poněkud stranou zůstává, že i z Evropy, respektive zemí EU, odchází uprchlíci do zemí, které považují z nějakého důvodu za bezpečnější. Server Big Think se podíval na to, ze kterých zemí pochází nejvíce evropských uprchlíků. Česko je na poměrně nelichotivém místě.
Světová banka spolu s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ( UNHCR) shromažďují údaje o tom, kolik uprchlíků z které země odchází. Nepřekvapivě největší počet mají válkou rozvrácené země jako Sýrie či Afghánistán. Nicméně, i z Evropy odchází uprchlíci.
Za rok 2018 v Evropě největší počet uprchlíků měla Ukrajina. Odešlo z ní 93 263 lidí. Na druhém místě je Ruská federace, odkud odešlo 61 423 lidí. Na třetím místě je Srbsko s 32 370 lidmi.
Na čtvrtém místě je první země z EU, co se týče počtu uprchlíků z Evropy. Jedná se o Chorvatsko. Pro 24 107 uprchlíků je domovskou zemí. Do první desítky se z zemí EU vešlo ještě Maďarsko, odkud uprchlo 3 927 lidí.
Na třetím místě ze zemí EU, co se týče počtu uprchlíků, je dle dat Světové banky a UNHCR Česko. V celkovém žebříčku evropských zemí je na 14 místě. Za rok 2018 z Česka odešlo 1 280 uprchlíků.
Je to stále menší počet než v roce 2002, kdy odešlo 6 984 uprchlíků. Nejméně lidí z ČR odešlo v roce 2012 – 622 uprchlíků.
Hned za ČR je Slovensko. Z něj odešlo jen o 70 uprchlíků míň než z ČR. Nejméně lidí z Visegrádských zemí odešlo z Polska, které se umístilo na celkové 17. pozici (před ním a za Slovenskem je Rumunsko). Odešlo z něj 1 087 lidí.
Polskem též končí evropské země, odkud odešlo za rok 2018 nad 1 000 uprchlíků. Ostatní země mají menší počty uprchlíků, přičemž všechny země západní Evropy – s výjimkou Řecka (107) – mají pod 100 uprchlíků. Nejvíce jich z rozvinutých západních zemí má Velká Británie (81), následovaná Německem (71).
Pět zemí EU má pod 10 uprchlíků. Jedná se o Finsko (5), Irsko (4), Maltu (4), Lucembursko (3) a Dánsko (2). Úplně nejnižší počet uprchlíků (1) vykázal Gibraltar, který ale nepatří do EU. Žádného uprchlíka nevykázal Vatikán.
Světová banka a UNHCR nezveřejňuje důvody, proč lidé odchází, i když země EU obecně jsou považovány za velice bezpečné, přičemž ČR se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejbezpečnějších zemí na světě – za rok 2018 byla vyhlášena sedmou nejbezpečnější světa.
Big Think uvádí dva případy, které odhalují, proč lidé prchají z Evropy. Ten první se týká ženy z Norska, Silji Garmovové, která ze země uprchla, protože se bála, že norský úřad na ochranu dětí Barnevernet jí odebere i druhé dítě. Žena požádala o azyl v Polsku, který jí byl udělen. Stalo se tak po diplomatické roztržce, kdy Norsko nechalo ze země vyhostit polského velvyslance, který kritizoval právě počínání Barnevernetu.
Úřad nemá dobré jméno i v ČR díky kauze odebrání sourozenců Michalákových jejich rodičům kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů.
Druhý případ se týká německé rodiny Romeikeových. Protože rodiče dětí byli velmi věřící křesťané, vychovávali je doma. To je však v Německu zakázáno. V roce 2010 tak rodina prchla do USA, kde jim byl o čtyři roky později udělen azyl. V USA je možné vyučovat dítě doma, často tohoto práva využívají křesťanské rodiny.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák