Řím - Kapitán ztroskotané výletní lodě Costa Concordia Francesco Schettino dnes poprvé osobně vypovídal před soudem v toskánském Grossetu. Bod po bodu odmítal obvinění, kvůli nimž je u předběžného líčení, na němž se rozhodne o konečné podobě obžaloby. Několikadenní stání se koná s vyloučením veřejnosti.
Kapitánovi, který čelí obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti, hrozí vpřípadě odsouzení v očekávaném procesu mnoho let vězení kvůli odpovědnosti za smrt 32 obětí tragédie z letošního ledna. Na palubě luxusního výletního parníku bylo při jeho najetí na mělčinu 4200 pasažérů a členů posádky.Schettino dnes požádal vyšetřující soudkyni Valerii Montefoschiovou o slovo a pak se podle agentury APA hájil, že v osudnou noc učinil vše pro záchranu pasažérů. Agentura ANSA uvedla, že si Schettino počínal velmi bojovně vůči pozvaným expertům.Obhájci obžalovaného předkládali dokumenty a údajné důkazy o jeho nevině. Za katastrofu podle nich může především spoluobviněný indonéský kormidelník Costy Concordie. Podle obhájců nerozuměl rozkazům kapitána, který jej žádal, aby kormidlo v osudnou chvíli stočil doleva a odvrátil tak hrozící náraz lodi na skalisko u toskánského ostrova Giglio.
Povely v angličtině, nikdo mu nerozumnělSchettino prý udílel příkazy v angličtině, ale Indonésan jim zjevně nerozuměl. Někteří členové posádky podle obhajoby neuměli italsky ani anglicky.Schettinova obhajoba rovněž kritizovala provozovatele luxusního parníku, společnost Costa Crociere. Šéf krizového řízení společnosti prý příliš dlouho otálel s oznámením nehody a s žádostí o vyslání tažných lodí.Schettinovi obhájci předložili celkem 200 námitek k technickému posudku prokuratury ohledně vraku lodi.Kritika kapitána: Příliš váhalPočátkem týdne experti u soudu kapitána kritizovali za to, že při ztroskotání lodi příliš dlouho váhal s jednotlivými příkazy, jimiž mohl rozsah katastrofy zmírnit. Údajně také lhal úřadům o situaci.Podle vrchního žalobce Francesca Verusia nebylo přiblížení lodě k břehu, které podle všeho přispělo k relativně nízkému počtu obětí, Schettinovou zásluhou, ale díky prozřetelnosti "dobrého Boha". Verusio podotkl, že v tom sehrál roli zákon setrvačnosti u stále ještě pohybujícího se plavidla a příznivé meteorologické okolnosti.Schettino si ale stál za svým i před novináři, s nimiž si před vystoupením u soudu vyměňoval podle ANSA úsměvy. "Nebyl to (jen) manévr, bylo to (moje) rozhodnutí," řekl v televizi TG1. Spolu se Schettinem čeká soud i několik členů jeho posádky, včetně jeho zástupce.
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
Související
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
Kapitán ztroskotané lodi Costa Concordia za mřížemi medituje a chce studovat práva
Costa Concordia , Francesco Schettino , Lodní nehody
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák