Polsko otřeseno: Papež Jan Pavel II. měl prý milenku, už padla žaloba

Varšava/Vatikán - V Polsku se rozhořel spor o plakát zobrazující zemřelého papeže Jana Pavla II. s údajnou milenkou a synem. Billboard s nápisem Papež rozbité rodiny chce vylepit v dubnu ve východopolském Lublinu nadace Ateismus-Sekularita-Antiklerikalismus. Již nyní na ni podal konzervativní spolek na obranu víry trestní oznámení, informovala rakouská APA.

Termín kampaně není podle nadace náhodný. Katolická církev totiž plánuje na 27. dubna svatořečení Jana Pavla II. Nadace chce pomocí billboardu vyvolat společenskou diskuzi o morální integritě prvního polského papeže. Akce má navíc stát na počátku dlouhodobé celostátní kampaně nadace namířené proti údajné aroganci, pokrytectví a hrabivosti katolických kněží.

Během pontifikátu Jana Pavla II. (1978-2005) se několikrát objevily dohady, že papež, občanským jménem Karol Wojtyła, udržoval v Polsku milostný poměr s ženou, se kterou měl údajně dokonce dítě. Tyto spekulace se nikdy nepotvrdily.

Marek Lasota, historik a ředitel krakovské pobočky polského Institutu národní paměti (IPN) v rozhovoru pro polský deník Gazeta Wyborcza uvedl, že se jedná o cílenou provokaci někdejší komunistické tajné služby.

Kampaň antiklerikálů vyvolala rozhořčení mezi některými polskými politiky. Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost ji odsoudila jako poškození dobrého jména blahoslaveného papeže. Ačkoli plakát ještě nevisí, polská organizace Národní komitét na obranu proti sektám a násilí již podala na nadaci trestní oznámení za urážku náboženského cítění.

Jan Pavel II. - několik prvenství, ale i kritika

Jako první papež v dějinách vkročil do synagogy a do mešity a do Assisi svolal zástupce všech náboženství. Byl prvním papežem, který přestal používat majestátní plurál – i v oficiálních dokumentech užíval výhradně osobní zájmeno já. Domníval se také, že nemůže čekat, až věřící přijdou za ním na Svatopetrské náměstí. Proto začal cestovat a navštívil téměř všechny země světa. Otevření se katolické církve světu za Jana Pavla II. vyvrcholilo, uvedla Česká pozice.

Janu Pavlovi II. náleží prvenství i v počtu svatořečení. Blahořečil a svatořečil víc lidí než všichni předchozí papeži. Byl za to často kritizován, protože instituce svatořečení tím může utrpět.

Pro mnohé byl mimořádně kontroverzní jeho postoj k ochraně proti početí. Jan Pavel II. podporoval tradiční katolické učení a věřil, že neoddělitelnou součástí sexu je rozměr plodnosti. Proto argumentoval, že používaní umělých antikoncepčních prostředků, které plodnost ze sexu vylučují a redukují ho jen na tělesný požitek, je nemorálním činem. Mnoho lidí s tímto postojem nesouhlasilo, ale dokonce i někteří z těch, kteří souhlasili, tvrdili, že je nepraktické zavrhovaní používaní kondomů v době, kdy se šíří sexuálně přenosné choroby, např. AIDS. Oddělené, ale příbuzné tvrzení je, že administrativa Jana Pavla II. rozšiřovala nepodložené tvrzení, že kondomy nebrání šíření HIV. Mnozí kritici ho obviňovali z rozšiřovaní epidemie AIDS v Africe i jinde.

Jan Pavel II. byl někdy kritizován pro způsob, jakým vedl církev. Bylo mu vyčítáno, že nereagoval dostatečně rychle při skandálu sexuálního zneužívaní v katolické církvi.

Též byl kritizován za centralizaci moci zpět do Vatikánu po předchozí decentralizaci papeže Jana XXIII. Jako takový byl označován některými za striktního autokrata, který neakceptoval opozici v církvi. 

Také byl kritizován za podporu společnosti Opus Dei a svatořečení jeho zakladatele, Josemaríi Escrivy. Někteří kritici praví, že Opus Dei je v podstatě kult operující uvnitř církve. Jan Pavel II. viděl tuto organizaci jako součást širšího návratu církve k základním křesťanským principům.

Související

Joe Biden

Biden bude v Bílém domě hostit polskou delegaci, přijede Duda i Tusk

Polská delegace zavítá v úterý 12. března do Bílého domu, americký prezident Joe Biden se setká se svým protějškem Andrzejem Dudou a premiérem Donaldem Tuskem. Řešit se bude podpora Ukrajiny, která už téměř dva roky čelí ruské agresi, i bilaterální spolupráce mezi Washingtonem a Varšavou. 

Více souvisejících

Polsko Papež Jan Pavel II.

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy