BBC: Obchodní dohoda EU a Británie se zatím nerýsuje, proběhne rozhodující schůzka

Londýn a Brusel dnes pokračují v jednáních o podobě obchodních vztahů po brexitu, zatím se ale nezdá, že by dohoda byla na dohled. Podle zdroje BBC z britské vlády jsou návrhy Evropské unie pro Brity nadále nepřijatelné, ačkoliv obě strany si dnešek stanovily jako nejzazší termín pro dosažení dohody. Avizovaly nicméně, že dosažení dohody je nepravděpodobné.

David Frost (vpravo) během brexitových vyjednávání s Michelem Barnierem.
doporučujeme

Britský premiér Boris Johnson by měl dnes hovořit s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Pokud se ani dnes nedohodnou, budou si muset říct, zda jednání protáhnou, nebo jestli další rozhovory pro tuto chvíli už nemají smysl.

"Ministerský předseda zkusí v tomto procesu úplně všechno, už se ale vyjádřil naprosto jasně: jakákoliv dohoda musí být spravedlivá a respektovat základní postoj - že Británie bude za tři týdny suverénním státem," řekl zdroj BBC.

Kolem 09:00 dnes dorazil do Evropské komise britský vyjednavač David Frost, aby pokračoval v jednáních s kolegy, uvedla agentura AFP. Sobotní rozhovory se protáhly dlouho do noci. Jablkem sváru je to, jak moc se může Británie do budoucna odklonit od hospodářských pravidel EU.

Brusel je odhodlán zabránit tomu, aby Londýn získal podle unie nespravedlivou výhodu v podobě bezcelního přístupu na unijní trh, když by si zároveň stanovoval svá vlastní pravidla ohledně výroby, práv zaměstnanců a obchodních subvencí. Neshody panují i v záležitosti rybolovu a Brusel hrozí, že pokud lodě z EU nebudou mít přístup do britských vod, pak britští rybáři nebudou mít zvláštní přístup na unijní trhy, když budou chtít v EU prodávat svou produkci.

Británie nicméně tvrdí, že co se děje v jejich vodách a co se týče jejich širších obchodních pravidel, to by jako suverénní stát měla mít pod kontrolou. Londýn v sobotu potvrdil, že vzhledem k pokračujícím neshodám s Bruselem a přípravám na definitivní krach jednání o budoucích obchodních vztazích je britské námořnictvo připraveno zasáhnout, pokud v britských vodách zaznamená ilegální rybolov.

Obě strany se neshodují ani v tom zda by měl budoucí obchodní spory mezi EU a Británií řešit Evropský soudní dvůr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Italská vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvůli malému počtu vakcín

20.01.2021 15:13 Italská vláda dnes dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Nástup Bidena je začátkem nových vztahů, shodli se lídři EU

20.01.2021 12:40 Aktualizováno Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama