Brexit: Vypadá to bledě. Británie se připravuje na kolaps jednání s EU

Británie se připravuje na kolaps brexitových jednání s Evropskou unií na konci tohoto týdne. Uvedl to časopis The Spectator. Podle bývalé ministryně by mohl být zdrojem informace kontroverzní poradce premiéra Dominic Cummings. Za "krajně nepravděpodobnou" považuje uzavření brexitové dohody i německá kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Brexit
doporučujeme

Do brexitu, pro který se roku 2016 vyslovili voliči v referendu, zbývá v jeho nynějším termínu na konci října už jen 23 dní.

"Jednání tento týden pravděpodobně skončí," uvedl zdroj konzervativního časopisu The Spectator. Vinu na tom podle něj nese irský premiér Leo Varadkar, který "nechce vyjednávat". "Docela dost lidí v Paříži a Berlíně by rádo jednalo o naší nabídce, ale (německá kancléřka Angela) Merkelová a (francouzský prezident Emmanuel) Macron nebudou tlačit na (hlavního vyjednavače EU Michela) Barniera, dokud Irsko neřekne, že chce vyjednávat," uvedl zdroj.

Minulý týden zaslal britský premiér Boris Johnson do Bruselu návrh na řešení sporu kolem takzvané irské pojistky. Na základě jím navrhovaného mechanismu by Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Celní kontroly by byly prováděny v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Unijní představitelé přijali návrh chladně, vyjádřili ale ochotu o něm jednat.

Německá kancléřka Merkelová ale podle vládního zdroje, který citovala agentura Reuters, v dnešním telefonickém rozhovoru s Johnsonem uvedla, že uzavření brexitové dohody na základě jeho návrhů je "krajně nepravděpodobné". Podle zdroje je s takovouto pozicí dohoda "v podstatě nemožná" a to "nejen teď, ale kdykoli". "Rozhovory v Bruselu jsou na pokraji zhroucení navzdory tomu, že Spojené království hodně ustoupilo," dodal vládní zdroj.

Mluvčí německé vlády dnešní telefonát Merkelové s Johnsonem potvrdil, k jeho obsahu se ale odmítl vyjádřit.

Podle opozičních labouristů jsou výroky vládních zdrojů jen "cynickým pokusem o sabotáž vyjednávání" s Evropskou unií. "Boris Johnson nikdy nepřijme zodpovědnost za své vlastní selhání ve snaze vyjednat důvěryhodnou dohodu," uvedl mluvčí strany pro brexit Keir Starmer.

"Borisi Johnsone, v sázce není to, kdo vyhraje nějakou hloupou hru na hledání viníka. V sázce je budoucnost Evropy a Spojeného království...," napsal v reakci na informace vládního zdroje na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. "Nechcete dohodu, nechcete odklad, nechcete zrušit brexit, quo vadis?" dodal.

Britský vládní zdroj časopisu The Spectator rovněž uvedl, že odchod z EU bez dohody bude mít vliv na budoucí obrannou a bezpečnostní spolupráci Londýna s Bruselem. "Dáme soukromě i veřejně jasně najevo, že země, které se postaví proti odkladu (brexitu), budou první v řadě pro budoucí spolupráci," uvedl. V minulých dnech se objevily spekulace, že by Británie mohla přesvědčit Maďarsko, aby při hlasování odklad termínu brexitu vetovalo.

Naopak země, které budou souhlasit s odkladem brexitu, chce Londýn potrestat. "Podporu odkladu bude tato vláda vnímat jako nepřátelské vměšování do domácí politiky a více než polovina veřejnosti s námi bude souhlasit," uvedl zdroj s tím, že takové země se postaví "na konec řady" při budoucí spolupráci s Británií.

Podle bývalé ministryně práce a sociálních věcí Amber Ruddové se zdá, že zdrojem časopisu The Spectator je Johnsonův kontroverzní poradce Dominic Cummings. Vyjádření je podle ní "zuřivé a zoufalé".

V Bruselu se dnes dál jedná o možnosti uzavření "rozvodové" dohody. Pondělní rozhovory podle agentury DPA žádný zjevný pokrok nepřinesly.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 21:58 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

Londýňanům ruply nervy: Strhávali aktivisty z vagonů metra, házeli po nich…

20.10.2019 21:32 Aktualizováno Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického…

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama