Cestování po Evropě provází po pandemii chaos

Lidé, kteří chtějí v létě cestovat po Evropě, by si měli kromě dokladů či opalovacího krému připravit i notnou dávku trpělivosti. O chaosu, který v těchto dnech panuje na mnoha letištích, dnes píše agentura AP. Po dvou letech pandemických restrikcí dramaticky vzrostla poptávka po cestování letadlem, aerolinky i letiště ale po propouštění za koronavirové krize nezvládají držet krok.

Důsledkem jsou až tisíce opožděných či zrušených letů týdně a dlouhé fronty. V jedné takové se tento týden ocitla Liz Morganová, když odlétala z amsterodamského Schipholu do Atén. Na letiště dorazila čtyři a půl hodiny předem, našla tam ale frontu u bezpečnostní kontroly, která se vinula ven z terminálu přes obrovský stan a pak zpět do letištní haly.

"Stojí tam senioři, jsou tam děti, mimina," popsala svou zkušenost Australanka. "Žádná voda, nic. Žádné cedule, nikdo, kdo by pomáhal, žádné toalety," pokračovala. Lidé podle ní nemohli chodit na záchod, protože jakmile někdo frontu opustil, "ztratili jste své místo".

Schiphol, což je nejrušnější letiště v Nizozemsku, omezuje počty letů s odůvodněním, že nabídka aerolinek každý den o tisíce míst překračovala kapacity bezpečnostních kontrol. Zdaleka přitom nejde o jediné místo s podobnými problémy. Londýnská letiště Heathrow a Gatwick žádají dopravce o proškrtání spojů, zatímco na letišti Arlanda u Stockholmu jsou v poslední době fronty tak dlouhé, že mnozí cestující přicházejí více než pět hodin před plánovaným časem odletu.

Během jednoho týdne bylo tento měsíc na velkých letištích kontinentální Evropy zrušeno skoro 2000 odletů, ukazují data analytické společnosti Cirium. Dalších 376 naplánovaných spojů nebylo vypraveno v Británii. Podobné je to ve Spojených státech.

Jde zřejmě o další variaci na motiv vysoké poptávky a souběžné neschopnosti podniků tuto poptávku pokrýt, který v návaznosti na pandemii přináší turbulence v různých sektorech globální ekonomiky. V letecké dopravě při novém náporu cestujících chybějí zaměstnanci a prověřování těch nově nabíraných je zdlouhavé, říká Julia Lo Bue-Saidová, která vede sdružení Advantage Travel Group. To zastupuje na 350 britských cestovních kanceláří.

Kromě toho provoz narušují stávky, jako například v Bruselu. V pondělí tam kvůli růstu životních nákladů protestoval i bezpečnostní personál místního letiště, které kvůli tomu zrušilo všechny lety. Problémy se možná nevyhnou ani pražskému letišti, které ČTK sdělilo, že i přes náborovou kampaň spuštěnou na začátku roku mu stále schází několik desítek zaměstnanců. V nejbližších dnech to může mít za následek průtahy při bezpečnostních kontrolách, uvedla mluvčí letiště Klára Divíšková.

Kromě tohoto segmentu letecké dopravy se nedostatek pracovníků týká i letového personálu či nakládání a vykládání zavazadel. Mluvčí české cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk ale řekl, že ani aktuální komplikace pravděpodobně lidi od cestování letadlem neodradí. "Lidé se po pandemii nemohou dočkat cestování. Případné problémy na letištích to těžko změní," uvedl.

Související

Více souvisejících

cestování

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy