Lidé, kteří chtějí v létě cestovat po Evropě, by si měli kromě dokladů či opalovacího krému připravit i notnou dávku trpělivosti. O chaosu, který v těchto dnech panuje na mnoha letištích, dnes píše agentura AP. Po dvou letech pandemických restrikcí dramaticky vzrostla poptávka po cestování letadlem, aerolinky i letiště ale po propouštění za koronavirové krize nezvládají držet krok.
Důsledkem jsou až tisíce opožděných či zrušených letů týdně a dlouhé fronty. V jedné takové se tento týden ocitla Liz Morganová, když odlétala z amsterodamského Schipholu do Atén. Na letiště dorazila čtyři a půl hodiny předem, našla tam ale frontu u bezpečnostní kontroly, která se vinula ven z terminálu přes obrovský stan a pak zpět do letištní haly.
"Stojí tam senioři, jsou tam děti, mimina," popsala svou zkušenost Australanka. "Žádná voda, nic. Žádné cedule, nikdo, kdo by pomáhal, žádné toalety," pokračovala. Lidé podle ní nemohli chodit na záchod, protože jakmile někdo frontu opustil, "ztratili jste své místo".
Schiphol, což je nejrušnější letiště v Nizozemsku, omezuje počty letů s odůvodněním, že nabídka aerolinek každý den o tisíce míst překračovala kapacity bezpečnostních kontrol. Zdaleka přitom nejde o jediné místo s podobnými problémy. Londýnská letiště Heathrow a Gatwick žádají dopravce o proškrtání spojů, zatímco na letišti Arlanda u Stockholmu jsou v poslední době fronty tak dlouhé, že mnozí cestující přicházejí více než pět hodin před plánovaným časem odletu.
Během jednoho týdne bylo tento měsíc na velkých letištích kontinentální Evropy zrušeno skoro 2000 odletů, ukazují data analytické společnosti Cirium. Dalších 376 naplánovaných spojů nebylo vypraveno v Británii. Podobné je to ve Spojených státech.
Jde zřejmě o další variaci na motiv vysoké poptávky a souběžné neschopnosti podniků tuto poptávku pokrýt, který v návaznosti na pandemii přináší turbulence v různých sektorech globální ekonomiky. V letecké dopravě při novém náporu cestujících chybějí zaměstnanci a prověřování těch nově nabíraných je zdlouhavé, říká Julia Lo Bue-Saidová, která vede sdružení Advantage Travel Group. To zastupuje na 350 britských cestovních kanceláří.
Kromě toho provoz narušují stávky, jako například v Bruselu. V pondělí tam kvůli růstu životních nákladů protestoval i bezpečnostní personál místního letiště, které kvůli tomu zrušilo všechny lety. Problémy se možná nevyhnou ani pražskému letišti, které ČTK sdělilo, že i přes náborovou kampaň spuštěnou na začátku roku mu stále schází několik desítek zaměstnanců. V nejbližších dnech to může mít za následek průtahy při bezpečnostních kontrolách, uvedla mluvčí letiště Klára Divíšková.
Kromě tohoto segmentu letecké dopravy se nedostatek pracovníků týká i letového personálu či nakládání a vykládání zavazadel. Mluvčí české cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk ale řekl, že ani aktuální komplikace pravděpodobně lidi od cestování letadlem neodradí. "Lidé se po pandemii nemohou dočkat cestování. Případné problémy na letištích to těžko změní," uvedl.
Související

Cestující mířící do Česka z Číny se budou muset prokázat negativním testem na covid

Soud EU rozhodl, že cestující mají dostat slevu, pokud jim covid-19 zhoršil zájezd
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 9 minutami

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29
před 9 minutami

Zahraniční obchod ČR vykázal loni schodek 198,1 miliard
před 14 minutami

Český průmysl loni vzrostl o 1,7 procenta
před 18 minutami

Stavební výroba meziročně stoupla o 1,9 procenta
před 34 minutami

Nehoda trolejbusu v Ostravě: Pět zraněných po nárazu do sloupu
před 35 minutami

V zemětřesením zasažené části Turecka je i skupina Čechů
Aktualizováno před 51 minutami

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí
před 1 hodinou

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče
Aktualizováno před 1 hodinou

Matka a sedm dětí zemřely při požáru domu na severu Francie
před 1 hodinou

Pohřešovaná žena z Liberce už není v pátrání. Mohla se stát obětí vraždy
Aktualizováno před 1 hodinou

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord
před 2 hodinami

Stálé počasí až do pátku. Předpověď na následující dny se v podstatě nemění
před 7 hodinami

Čtyři migranti zemřeli, když se u řeckého ostrova Leros potopila jejich loď
Aktualizováno před 7 hodinami

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov
před 7 hodinami

Kolumbijská armáda potvrdila možný přelet balónu vzdušným prostorem své země
Aktualizováno včera

Fiala jednal se Zemanem. Prezidenta údajně přesvědčil, aby nejmenoval nového šéfa ÚS
Aktualizováno včera

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí
včera

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen
Aktualizováno včera

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru
včera
Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé
Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.
Zdroj: ČTK