Co bude po brexitu? Summit EU řešil vztahy s Británií. Zde jsou závěry

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné podmínky v hospodářské soutěži. Šéfové států a vlád zemí unie to dnes uvedli v závěrech vrcholné schůzky v Bruselu. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je unie připravena co nejdříve začít vyjednávat o budoucích vztazích a chránit přitom zájmy členských zemí.

"Rádi bychom zajistili, aby unie byla ve vyjednávání i nadále jednotná, to je náš klíčový cíl" řekl Michel, podle něhož by měly členské země vyjednávat jednotně jako dosud a ochránit zájmy obyvatel EU.

Prezidenti a premiéři zemí EU mimo jiné vyzvali k brzké ratifikaci "rozvodové dohody", která zakotvuje podmínky samotného britského odchodu z unie. Ten se vzhledem k jasnému vítězství britských konzervativců premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbách pravděpodobně stane skutečností v aktuálně platném termínu, tedy 31. ledna.

Teprve po formálním dokončení brexitu ale začnou vyjednávání o budoucích vztazích mezi EU a Británií, která by mohla být ještě složitější než rozhovory o podmínkách odchodu. "Evropská rada znovu potvrzuje touhu dosáhnout co nejtěsnějších budoucích vztahů se Spojeným královstvím při respektování Politické deklarace a dříve přijatých zásad," vzkázali unijní lídři s odkazem na dokument, kterým už obě strany vymezily mantinely před zahájením obchodních jednání.

Unijní sedmadvacítka také zdůrazňuje, že nové partnerství "bude muset být založeno na rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné hrací pole". Summit tak zopakoval, že s přístupem na jednotný evropský trh se bude pro Británii i po brexitu pojit dodržování jeho pravidel.

Aktuálně platný harmonogram britského odchodu z EU vyhrazuje na uzavření dohody o volném obchodu 11 měsíců, ačkoli podobná jednání běžně trvají i několik let.

? LIVE NOW: #EUCO press conference with @eucopresident and @vonderleyen & #EU2019FI PM @MarinSanna https://t.co/Jx0q2EcOXX

— EU Council Press (@EUCouncilPress) December 13, 2019

Očekávané rozhovory budou opět v režii Evropské komise a konkrétně pak Michela Barniera, který na základě mandátu členských zemí vedl za unijní stranu dojednávání "rozvodové dohody". Summit EU dnes tuto skutečnost přivítal a vyzval komisi, aby radě ihned po uskutečnění brexitu předložila návrh mandátu pro další fázi rozhovorů.

Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová po dnešním jednání prohlásila, že unijní exekutiva bude připravena zahájit vyjednávání o dalších vztazích hned začátkem února. "Tímhle nic nekončí. Je to počátek excelentních budoucích vztahů," řekla v návaznosti na britské volby.

Někteří unijní lídři dávali najevo pochybnosti, zda se obchodní dohodu s Británií podaří uzavřít do konce příštího roku. Tak dlouho potrvá přechodné období zajišťující současné podmínky vzájemných vztahů.

"Nebude to jednoduché, je potřeba domluvit hlavně zásady obchodu," řekl po jednání český premiér Andrej Babiš. Zmínil, že Británie má možnost do poloviny příštího roku požádat o prodloužení přechodné doby o dva roky. To však Johnson během předvolební kampaně odmítal a podle Babiše si to zřejmě nepřejí ani evropští lídři.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Londýn varoval, že pokud dá přednost výrazné deregulaci své ekonomiky, vzdálí se mu možnost přístupu na jednotný trh EU. "Myslím si, že není možné mít silnou vazbu na jednotný evropský trh, pokud tu budou existovat zásadní rozdíly v regulačních opatřeních v klimatické, ekologické, ekonomické nebo sociální oblasti," řekl.

Související

Více souvisejících

Summit EU Brexit Charles Michel Emmanuel Macron EU (Evropská unie) Velká Británie Ursula von der Leyenová Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy