Covid komplikuje volbu možného nástupce Merkelové. Sjezd CDU se v prosinci neuskuteční

Prosincový sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie, který by vybral nové vedení strany a možného kandidáta na kancléře, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

Dnes to na tiskové konferenci prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak. Dodal, že strana bude sledovat vývoj pandemie, protože sjezd upřednostňuje v prezenční formě, pokud se ale situace nebude vyvíjet příznivě, rozhodne o alternativách včetně korespondenčního hlasování.

"Za současné situace není konání stranického sjezdu 4. prosince s účastní delegátů možné," řekl Ziemiak po jednání vedení CDU. Uvedl, že vedení strany nadále podporuje jako nejlepší řešení prezenční konání sjezdu.

Sjezd, který se tak očividně přesouvá na příští rok, rozhodne o nástupci dosavadní předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové. Budoucí šéf CDU se může v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2021 ucházet o funkci kancléře, kterou dosud zastává Angela Merkelová.

Zájem o funkci šéfa CDU zatím oznámili ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen a bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz. Zmiňováno v médiích je také jméno spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna.

Sjezd byl původně plánován již na letošní duben, kvůli koronaviru byl ale termín přesunut na prosinec, kdy se místo jindy třídenního plánovalo jen jednodenní shromáždění. Pokud se pandemická situace v dohledné době nezlepší, bude strana jednat o alternativách v podobě korespondenčního hlasování či takzvaného hybridního sjezdu, kterého by se delegáti účastnili prostřednictvím videokonference z různých míst po celém Německu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 15:29 Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

V Trevíru najelo auto na pěší zónu. Dva mrtví, mnoho zraněných

01.12.2020 14:55 Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo dnes auto na pěší zónu. Na místě zemřeli dva lidé…

Žhář ve Francii zapálil vysílač, tři miliony lidí jsou bez televize

01.12.2020 14:31 V noci na dnešek ve Francii požár poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Tři a…

Švédka (70) je podezřelá, že desítky let věznila svého syna. Ten prakticky…

01.12.2020 13:39 Švédská policie zadržela 70letou ženu, která čelí podezření, že desítky let věznila doma svého syna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama