Demonstranti v Paříži se navzdory zákazům svolávají k pochodům proti rasismu

Zákaz protestu proti policejnímu násilí a rasismu zdůvodněný ochranou zdraví demonstranty v Paříži neodrazuje. Ti se dnes původně chtěli sejít na dvou demonstracích před velvyslanectvím Spojených států, ale nyní se podle sociálních sítí odpoledne chystají na Martova pole k Eiffelově věži na druhém břehu Seiny. Informuje o tom agentura AFP.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

"Tato shromáždění, na kterých se může sejít mnoho lidí, nepovoluje vyhláška ze 31. května 2020 o nouzovém zdravotním stavu, která na veřejnosti zakazuje shromažďování více než deseti lidí," připomněl pařížský policejní prefekt Didier Lallement. Zdůraznil také, že shromáždění u Eiffelovy věže organizátoři předem nenahlásili. Nouzový stav, který ve Francii vyhlásili kvůli epidemii covidu-19, neumožňuje shromáždění ve veřejném prostoru s více než deseti účastníky.

Před americkou ambasádou se měly podle prefektury dnes ve tři hodiny odpoledne konat dvě protestní akce. Ty policie zakázala.

Nepovolená demonstrace proti rasismu už se v Paříži uskutečnila v úterý. Zhruba 20.000 lidí na ní demonstrovalo nejen kvůli zabití amerického černocha George Floyda, ale i kvůli smrti 24letého Francouze s malijskými kořeny Adamy Traorého, který v roce 2016 zahynul ve vazbě krátce po zatčení za ne zcela objasněných okolností.

Na dnešek je v Evropě nahlášeno několik demonstrací proti rasismu, mimo jiné v Londýně, Marseille, Berlíně, Varšavě či Lisabonu.

Šestačtyřicetiletý černoch George Floyd zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu. Zasahující bělošský policista mu klečel osm minut a 46 vteřin na krku i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin čelí obvinění z vraždy, před soudem stane i trojice jeho kolegů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy