V neděli se v Paříži sešlo přes 180 tisíc lidí na pochodu proti antisemitismu. Akci předcházely hádky politických stran o účast na pochodu a série antisemitských incidentů v různých částech Francie.
Napětí ve francouzské metropoli, kde žijí rozsáhlé židovské i muslimské komunity, vzrostlo po útoku palestinské militantní skupiny Hamás na Izrael dne 7. října, po němž Izrael zahájil útoky v Pásmu Gazy.
Ministr vnitra Gérald Darmanin na udržení bezpečnosti během nedělního "velkého občanského pochodu" nasadil více než 3000 policistů.
Prezident Emmanuel Macron v předvečer pochodu odsoudil "nepřijatelné oživení bezuzdného antisemitismu" ve Francii. Od útoku na jih Izraele bylo ve Francii zaznamenáno téměř 1250 antisemitských činů.
Macron se sice pochodu osobně neúčastnil, ale již v sobotu kritizoval politický zmatek kolem zastoupení stran na shromáždění a označil to za zneužití pro dosažení politických cílů.
Krajně levicová strana Nepoddajná Francie (LFI) oznámila bojkot pochodu, a to i kvůli účasti krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové. Macron označil jejich postoj za zmatečný.
Marine Le Penová před pochodem prohlásila, že akce by měla sloužit i k boji proti "islámskému fundamentalismu". Pochodu se účastnili i politici jako exprezidenti Hollande a Sarkozy, premiérka Élisabeth Bornová a další osobnosti.
Pochody proti antisemitismu se konaly také v dalších francouzských městech, včetně Štrasburku, Lyonu, Marseille a dalších. Akce přišla den po shromáždění v Paříži, kde lidé žádali zastavení "masakru v Gaze" a vyzvali k okamžitému příměří mezi Izraelem a Hamásem.
Související
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
před 1 hodinou
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
před 2 hodinami
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
před 4 hodinami
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
před 4 hodinami
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
před 5 hodinami
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
před 6 hodinami
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
před 6 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 7 hodinami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 8 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 8 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 8 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 8 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 9 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 9 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 10 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 11 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 12 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 12 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 14 hodinami