EU vidí naději na dohodu s Británií. Jsem optimistická, řekla Merkelová po summitu

Naději na uzavření dohody s Británií stále vidí většina lídrů zemí Evropské unie, kteří o dosud bezvýsledných rozhovorech a rychle se krátícím čase k jejich dokončení debatovali na dnešním bruselském summitu. Podle českého premiéra Andreje Babiše se však šéfové států a vlád unijní sedmadvacítky také shodli, že je lepší neuzavřít s Londýnem žádnou dohodu, než dojednat smlouvu špatnou.

Angela Merkelová
doporučujeme

Političtí vůdci zemí EU hodnotili aktuální průběh jednání, jejichž další týdenní kolo dnes skončilo bez zásadního průlomu. Ve čtvrtek navíc Evropská komise zahájila s Londýnem řízení kvůli porušení loni dojednané smlouvy o britském vystoupení z EU v souvislosti s tamním návrhem zákona o vnitřním trhu.

"Dokud brexitová jednání trvají, jsem optimistická," řekla novinářům po skončení dvoudenního summitu německá kancléřka Angela Merkelová. Podobně se vyjadřovala i řada dalších šéfů států či vlád. Irský premiér Micheal Martin vyzval britskou vládu, aby dodržovala brexitovou smlouvu, kterou loni podepsal stávající britský premiér Boris Johnson.

Dohodu podle komise porušuje britský návrh zákona o vnitřním trhu, k jehož úpravě unijní exekutiva Londýn neúspěšně nabádala. Návrh schválený britskou Dolní sněmovnou je podle EK v rozporu s takzvaným protokolem o Severním Irsku zajišťujícím, aby mezi tímto britským regionem a Irskem nevznikla tvrdá hranice. Podle unijních politiků tento návrh a následné řízení zahájené komisí jednání s Británií komplikuje, avšak nikoli znemožňuje.

"Kde je vůle, tam je cesta," řekla po dnešním jednání s unijními lídry předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. "Dosáhli jsme pokroku v mnoha obtížných oblastech, ale ty hlavní jsou ještě stále otevřené," konstatovala s odkazem na přetrvávající spory v otázkách hospodářské konkurence, dohledu na dodržování pravidel či rybolovných práv. Šéfka unijní exekutivy bude o aktuálním stavu jednání v sobotu hovořit s premiérem Johnsonem.

Prezidenti a premiéři unijních zemí se shodli, že se brexitu budou podrobně věnovat na dalším summitu už za dva týdny. Vyjednávači obou stran dávají dlouhodobě najevo, že polovina října je mezním termínem pro dosažení dohody, aby ji poté mohly schválit parlamenty.

"My jsme konstatovali, že pro členské státy je lepší nemít žádný deal (dohodu), než špatný deal," řekl po jednání novinářům Babiš. Stejně jako další unijní lídři doufá, že Británie ustoupí ze svých požadavků, které by jí zajišťovaly přístup na jednotný trh EU bez splnění podmínek, které platí pro ostatní země s podobným přístupem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama