Evropský parlament dnes přijal usnesení požadující dočasné uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19. Od kroku si slibuje urychlení globální očkovací kampaně. Europoslanci tak zároveň vytvářejí tlak na Evropskou komisi, která je proti uvolnění patentů, píše server Politico.
Rezoluci podpořilo 355 poslanců, 263 bylo proti a 71 se zdrželo hlasování.
Jihoafrická republika a Indie již dříve Světové obchodní organizaci (WTO) navrhly, aby bylo v případě vakcín a dalších přípravků souvisejících s léčbou a prevencí covidu-19 upuštěno od Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), která upravuje patenty. Členské země WTO ve středu oznámily, že o možném uvolnění patentů začnou jednat.
Evropská unie podle serveru Politico až dosud s uvolněním patentů nesouhlasila a naopak navrhla jiná opatření, která by zvýšila dostupnost vakcín.
"Uvolnění patentů možná zní dobře, ale nejde o okamžité řešení. TRIPS už teď nabízí flexibilitu a my se chceme soustředit na konkrétní návrhy, jako například podporu dobrovolných licencí a převody znalostí a sdílení patentů za vzájemně dohodnutých podmínek," uvedl dnes předseda Evropské rady Charles Michel, který očekává, že téma se dostane na pořad debaty i na nadcházejícím summitu států G7.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 1 hodinou
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 2 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 3 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 3 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 4 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 5 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
včera
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
včera
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
včera
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
včera
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
Vojenský poradce íránského nejvyššího vůdce vyslal Washingtonu ostré varování, v němž pohrozil potopením amerických lodí v Hormuzském průlivu. Teherán takto reaguje na snahy Spojených států o námořní kontrolu nad touto strategickou vodní cestou. Tato eskalace přichází v době, kdy v oblasti platí křehké příměří, jehož platnost má vypršet příští týden.
Zdroj: Libor Novák