Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.
V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením. Předsedající Carolina Schmidtová, chilská ministryně životního prostředí, dnes vyzvala delegáty, aby uznali "všeobecnou vyváženost" navrhovaných dohod. "Musíme ukázat světu, že to dokážeme," prohlásila.
Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.
Protože se pro návrhy závěrů konference nepodařilo získat dostatečnou podporu, vypracovalo chilské předsednictví nový kompromisní text, který dostali diplomaté zúčastněných zemí k posouzení dnes odpoledne. Chilský diplomat Andrés Landerretche novinářům řekl, že každý bude muset ustoupit, pokud má dohoda získat podporu všech zemí. "Je nemožné dojít ke konsenzu, pokud nebudeme ochotní akceptovat kompromisy," citovala ho agentura AP.
"Těchto klimatických jednání se účastním od samého začátku v roce 1991, ale nikdy jsem neviděl tak naprostý nesoulad, jakého jsme svědky tady... v Madridu mezi tím, co požaduje věda a lidi po celém světě a tím, co nám vyjednavači předkládají," uvedl analytik Alden Meyer z organizace Union of Concerned Scientists (Svaz znepokojených vědců).
Na jednáních, která mají zabránit krachu klimatické schůzky, se výrazně podílí například hostitelské Španělsko, Německo či místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ti ve snaze prosadit přísnější omezení emisí stojí zejména proti Spojeným státům, jejichž prezident Donald Trump už oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. Intenzivnější boj s emisemi odmítá i Brazílie nebo Saúdská Arábie.
"Je nemyslitelné, aby ti, kdo šlapou na brzdu, určovali výsledek klimatické konference," komentovala rozpory německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Podle ní je potřeba usilovat o kompromis, nikoli však "za každou cenu".
Příští klimatická konference se bude konat v roce 2020 v Glasgowě. Zástupce organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Tim Crosland madridská jednání kritizoval a pohrozil narušením nadcházející konference.
Mentre les governants acaben de decidir com maquillaran un acord final #COP25 buit de solucions i ple d'eufemismes recargolats..Nosaltres ens reunim per preparar nova estratègia i plantejar properes accions contra la inoperància política!#COPseguimosAquí#emergènciaClimàtica pic.twitter.com/7hpItOZ7G2
— Rebel·lió o Extinció BCN (@XRBarcelona) December 13, 2019
"Rokovali jsme 25 let a jediné, oč opravdu jde, je dohoda o globálních emisích, a tu stále nemáme. Je nezbytné zaměřit jednání na to, co je nutné, co se musí udělat, máme-li odvrátit zkázu," řekl novinářům.
Související

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v roce 2020

Fiasko. Klimatická konference COP25 bez výsledku, rozruch způsobila Austrálie
COP25 (klimatická konference Madrid 2019) , Madrid , Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 56 minutami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 1 hodinou

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 1 hodinou

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 2 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 3 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 4 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 5 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera
Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.
Zdroj: Jakub Jurek