Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje
Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.
doporučujeme
V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením. Předsedající Carolina Schmidtová, chilská ministryně životního prostředí, dnes vyzvala delegáty, aby uznali "všeobecnou vyváženost" navrhovaných dohod. "Musíme ukázat světu, že to dokážeme," prohlásila.
Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.
Protože se pro návrhy závěrů konference nepodařilo získat dostatečnou podporu, vypracovalo chilské předsednictví nový kompromisní text, který dostali diplomaté zúčastněných zemí k posouzení dnes odpoledne. Chilský diplomat Andrés Landerretche novinářům řekl, že každý bude muset ustoupit, pokud má dohoda získat podporu všech zemí. "Je nemožné dojít ke konsenzu, pokud nebudeme ochotní akceptovat kompromisy," citovala ho agentura AP.
"Těchto klimatických jednání se účastním od samého začátku v roce 1991, ale nikdy jsem neviděl tak naprostý nesoulad, jakého jsme svědky tady... v Madridu mezi tím, co požaduje věda a lidi po celém světě a tím, co nám vyjednavači předkládají," uvedl analytik Alden Meyer z organizace Union of Concerned Scientists (Svaz znepokojených vědců).
Na jednáních, která mají zabránit krachu klimatické schůzky, se výrazně podílí například hostitelské Španělsko, Německo či místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ti ve snaze prosadit přísnější omezení emisí stojí zejména proti Spojeným státům, jejichž prezident Donald Trump už oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. Intenzivnější boj s emisemi odmítá i Brazílie nebo Saúdská Arábie.
"Je nemyslitelné, aby ti, kdo šlapou na brzdu, určovali výsledek klimatické konference," komentovala rozpory německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Podle ní je potřeba usilovat o kompromis, nikoli však "za každou cenu".
Příští klimatická konference se bude konat v roce 2020 v Glasgowě. Zástupce organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Tim Crosland madridská jednání kritizoval a pohrozil narušením nadcházející konference.
Mentre les governants acaben de decidir com maquillaran un acord final #COP25 buit de solucions i ple d'eufemismes recargolats..
— Rebel·lió o Extinció BCN (@XRBarcelona) December 13, 2019
Nosaltres ens reunim per preparar nova estratègia i plantejar properes accions contra la inoperància política!#COPseguimosAquí#emergènciaClimàtica pic.twitter.com/7hpItOZ7G2
"Rokovali jsme 25 let a jediné, oč opravdu jde, je dohoda o globálních emisích, a tu stále nemáme. Je nezbytné zaměřit jednání na to, co je nutné, co se musí udělat, máme-li odvrátit zkázu," řekl novinářům.
ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…
25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…
Estonsko má poprvé v čele vlády ženu
25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…
Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací
25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…
AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK
25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…