Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Klimatická konference, Madrid 2019
doporučujeme

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením. Předsedající Carolina Schmidtová, chilská ministryně životního prostředí, dnes vyzvala delegáty, aby uznali "všeobecnou vyváženost" navrhovaných dohod. "Musíme ukázat světu, že to dokážeme," prohlásila.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Protože se pro návrhy závěrů konference nepodařilo získat dostatečnou podporu, vypracovalo chilské předsednictví nový kompromisní text, který dostali diplomaté zúčastněných zemí k posouzení dnes odpoledne. Chilský diplomat Andrés Landerretche novinářům řekl, že každý bude muset ustoupit, pokud má dohoda získat podporu všech zemí. "Je nemožné dojít ke konsenzu, pokud nebudeme ochotní akceptovat kompromisy," citovala ho agentura AP.

"Těchto klimatických jednání se účastním od samého začátku v roce 1991, ale nikdy jsem neviděl tak naprostý nesoulad, jakého jsme svědky tady... v Madridu mezi tím, co požaduje věda a lidi po celém světě a tím, co nám vyjednavači předkládají," uvedl analytik Alden Meyer z organizace Union of Concerned Scientists (Svaz znepokojených vědců).

Na jednáních, která mají zabránit krachu klimatické schůzky, se výrazně podílí například hostitelské Španělsko, Německo či místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ti ve snaze prosadit přísnější omezení emisí stojí zejména proti Spojeným státům, jejichž prezident Donald Trump už oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. Intenzivnější boj s emisemi odmítá i Brazílie nebo Saúdská Arábie.

"Je nemyslitelné, aby ti, kdo šlapou na brzdu, určovali výsledek klimatické konference," komentovala rozpory německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Podle ní je potřeba usilovat o kompromis, nikoli však "za každou cenu".

Příští klimatická konference se bude konat v roce 2020 v Glasgowě. Zástupce organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Tim Crosland madridská jednání kritizoval a pohrozil narušením nadcházející konference.

"Rokovali jsme 25 let a jediné, oč opravdu jde, je dohoda o globálních emisích, a tu stále nemáme. Je nezbytné zaměřit jednání na to, co je nutné, co se musí udělat, máme-li odvrátit zkázu," řekl novinářům.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko nejspíš prodlouží stav nouze do května

10.04.2020 19:52 Portugalsko nejspíš prodlouží nouzový stav kvůli koronaviru o další dva týdny do 1. května.…

Slovensko má dalších 14 pacientů s covid-19

10.04.2020 19:51 Na Slovensku ve čtvrtek přibylo 14 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem se tak…

Belgie hlásí přes 3000 obětí koronaviru, za den přibylo 496 úmrtí

10.04.2020 19:45 V Belgii dnes počet obětí koronaviru překročil číslo 3000, za poslední den úřady zaznamenaly…

1,6 milionu nakažených, 100 000 mrtvých. Koronavirus překonává londýnský…

10.04.2020 19:41 Nemoc covid-19 si po celém světě vyžádala již přes 100.000 obětí. Koronavirem, který onemocnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy