Itálie hlásí přes 40 tisíc nakažených za den, jde o dosavadní maximum

V Itálii za uplynulý den přibylo přes 40.000 lidí nakažených koronavirem, což je nové maximum. Čtvrtina nových případů je z Lombardie, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Italská vláda kvůli rostoucímu počtu nakažených rozšíří počet takzvaných červených zón, tedy oblastí s nejvyšší mírou rizika, v nichž platí nejpřísnější pravidla. Nově mezi ně budou od neděle patřit regiony Toskánsko a Kampánie.

Itálie, ilustrační foto
doporučujeme

Za poslední den zdravotníci vyhodnotili 40.902 pozitivních testů na virus SARS-CoV-2, čímž padl dosavadní rekord z minulé soboty, kdy bylo nakažených 39.811. Oproti čtvrtku se přírůstek nakažených zvýšil o tři tisícovky.

Celkem má 60milionová Itálie od začátku pandemie 1,107 milionu infikovaných, zemřelo 44.139 z nich. Za poslední den bylo obětí 550, o den dříve hlásily úřady 636 mrtvých, což bylo nejvíce od dubna.

Nejhorší situace je nyní stejně jako během vrcholu jarní vlny na severu země v průmyslové Lombardii, kde za poslední den přibylo přes 10.000 nakažených. Piemont hlásí přes 5000 nových případů a Kampánie přes 4000.

Itálie od začátku měsíce uplatňuje v jednotlivých regionech pravidla podle tamní aktuální situace. Země je rozdělena na takzvané žluté, oranžové a červené zóny, přičemž nejtvrdší omezení platí v těch červených. Omezení jsou tam podobná jako během jarní celostátní karantény - lidé smějí opouštět domovy jen v nejnutnějších případech, zavřené jsou obchody i restaurace.

Ze 20 regionů byly do nynějška v červené zóně čtyři - Lombardie, Piemont, Valle d'Aosta a Kalábrie. Nově přibude Toskánsko a Kampánie, která přitom dosud byla na nejnižším - žlutém - stupni rizika. "V Neapoli a mnoha částech Kampánie se situace vymkla kontrole," řekl dnes ministr zahraničí Luigi Di Maio, který z Kampánie pochází. Podle agentury Reuters jsou pod tlakem zejména tamní nemocnice, přičemž lidé čekají na ošetření i venku v zaparkovaných autech, kam jim zdravotníci nosí kyslík.

V Neapoli dnes v centru protestovaly stovky lidí, kteří se zpřísněním pravidel nesouhlasí. Podle nich vláda nechala na holičkách tisíce rodin, které budou bojovat o holé živobytí.

Kritický je i stav ve zdravotnických zařízeních na severu země. "Tady v Lombardii jsme měli v srpnu pouhé čtyři případy. Nyní pacienti s covidem obsadili už 800 lůžek intenzivní péče," řekl Reuters Enrico Storti, primář na oddělení intenzivní péče ve městě Lodi. "Víme teď, co je potřeba dělat, jsme určitě lépe připravení ve srovnání s první vlnou..., ale jsme také unavení a není snadné najít v sobě tutéž energii, jako když virus udeřil poprvé," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama