Kdo získá Nobelovu cenu za mír? Podle sázkových kanceláří jsou dva favorité

Dostane letos Nobelovu cenu za mír mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která byla považována za favoritku na toto ocenění již v loňském roce? Nebo Nobelův výbor v době globální pandemie nemoci covid-19 udělí ocenění Světové zdravotnické organizaci (WHO)?

Nobelova cena

Anebo bude chtít přitáhnout pozornost veřejnosti ke svobodě tisku a vyznamená například nevládní organizaci Reportéři bez hranic? Odpovědi na tyto otázky se svět dozví již příští týden; vyhlašování Nobelových cen začne v pondělí 5. října ve Stockholmu.

Nejsledovanější jsou každoročně Nobelovy ceny za literaturu a za mír, na něž přijde řada 8. a 9. října. Vzhledem ke koronavirové krizi a s ní spojené ekonomické recesi bude ale pravděpodobně se značným zájmem letos sledováno i pondělní vyhlášení Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, úterní Nobelova cena za fyziku, středeční cena za chemii a také Nobelova cena za ekonomii, která přijde na závěr v pondělí 12. října.

"Pandemie je pro lidstvo velká krize, ale ukazuje, jak důležitá je věda," uvedl šéf Nobelovy nadace Lars Heikensten. Podle agentury AFP je nicméně nepravděpodobné, že by byly letošní Nobelovy ceny ve vědeckých kategoriích uděleny za práci přímo spojenou s covidem. Pro zisk ocenění je totiž nutné, aby daný výzkum byl pečlivě prověřen, což může trvat celé roky.

Co se týče 101. Nobelovy ceny za mír, je podle expertů letos situace otevřená. "Nebyl zaznamenán žádný výrazný pokrok směřující k míru či k mírovým dohodám," uvedl ředitel Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) Dan Smith.

Podle sázkových kanceláří jsou favority na zisk Nobelovy ceny za mír Světová zdravotnická organizace (WHO) a 17letá Švédka Greta Thunbergová, která inspirovala miliony mladých lidí na světě k boji za lepší ochranu klimatu.

Norský historik Asle Sveen, který o Nobelově ceně za mír napsal několik knih, uvedl, že Thunbergová je v letošním roce velmi silnou kandidátkou. "Nynější rozsáhlé požáry na západním pobřeží Spojených států a stoupající teploty v Arktidě nenechávají lidi na pochybách, že jsme svědky globálního oteplování," řekl Sveen.

Podle něj pro Thunbergovou letos mluví i fakt, že byla nominována podruhé v řadě. Mezi osobnostmi šířícími poselství o ochraně přírody, které mají šanci na letošní Nobelovu cenu za mír, figuruje vysoko u sázkových kanceláří také 94letý britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough.

Ředitel norského mírového institutu PRIO Henrik Urdal se domnívá, že by Nobelovu cenu za mír mohli letos dostat novináři, kteří jsou v konfliktních oblastech stále častěji terčem násilností. V zemích, kde vládne mír, zase veřejný prostor trpí falešnými zprávami (fake news). Kromě Reportérů bez hranic zmiňuje Urdal jako nadějného kandidáta Výbor na ochranu novinářů (CPJ).

K nejvíce skloňovaným jménům patří také novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, která byla nominována i loni za své spontánní solidární postoje vůči rodinám postiženým teroristickými útoky na mešity ve městě Christchurch, které si vyžádaly 51 obětí. Ardernová je vyzdvihována i za to, jakým způsobem její vláda dokázala zabránit šíření koronaviru v zemi.

Mezi 318 nominovanými je dále "hongkongský lid", vězněná saúdskoarabská aktivistka Ludžajn Haslúlová a členka afghánského týmu pro mírová jednání s Tálibánem Favzía Kúfiová, která letos přežila pokus o atentát. Za práci pro migranty a propagaci práva na azyl má naději na prestižní ocenění Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) či papež František.

U sázkařů si dobře stojí americký prezident Donald Trump, Evropská unie, ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který se zotavuje z otravy nervově paralytickou látkou novičok, či hnutí "Black Lives Matter" (Na černošských životech záleží), jež upozorňuje na případy policejního násilí na černoších. Bez šance podle sázkařů nejsou ani africké bojovnice za lidská práva a proti násilí Libyjka Hádžar Šarífová, Somálka Ilwad Elmanová a Súdánka Alá Saláhová.

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama