Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek při dnešní návštěvě Bratislavy poděkoval Slovensku za solidaritu v souvislosti s vyhoštěním ruských diplomatů po důvodném podezření Česka o podílu příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU na explozích muničního areálu ve Vrběticích před více než šesti lety. Kulhánek to řekl po schůzce se svým slovenským kolegou Ivanem Korčokem.
Slovensko na znamení solidarity s Českem a na základě informací zpravodajských služeb vyhostilo tří ruské diplomaty. Moskva v reakci dnes oznámila rozhodnutí o vyhoštění stejného počtu pracovníků slovenského velvyslanectví v Rusku.
"Co se týče slovenské reakce, k tomu řeknu jediné - v nouzi poznáš přítele. V takovýchto chvílích se také pozná, kdo má jaké spojence a přátele. Jsem rád, že Česká republika má Slovensko jako takto významného a zásadového spojence," řekl Kulhánek, který na první zahraniční cestu ve funkci šéfa české diplomacie vyrazil právě do Bratislavy.
Informace o okolnostech zmíněných explozí odstartovaly diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem a vedly ke vzájemnému vyhošťování pracovníků velvyslanectví. Na znamení solidarity s ČR vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Litva, Lotyšsko a Estonsko, Moskva dnes i vůči nim odpověděla stejným krokem.
"Česká diplomacie a celá česká vláda oslovuje partnery a spojence. Je to snad jeden týden, co vedeme intenzivní jednání s našimi partnery a spojenci a za tu dobu se podařilo hodně. Nejsme na konci příběhu," řekl Kulhánek, který v této souvislosti zmínil i prohlášení ministrů zahraničí a premiérů čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka, prostřednictvím kterých Maďarsko, Polsko i Slovensko vyjádřilo v kauze výbuchů v roce 2014 solidaritu s Českem.
Korčok i Kulhánek si shodně myslí, že epidemická situace umožní uvolnit podmínky cestování mezi oběma zeměmi, kvůli koronavirové infekci ale vybídli k opatrnosti. Korčok řekl, že Slovensko se žádnou jinou zemí jako s Českem nemá tolik výjimek z povinné karantény, do které musejí lidé nastoupit při příjezdu na Slovensko.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko
před 1 hodinou
Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu
před 2 hodinami
Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu
před 3 hodinami
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
před 3 hodinami
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
před 4 hodinami
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
před 4 hodinami
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
před 5 hodinami
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
před 6 hodinami
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
před 7 hodinami
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
před 8 hodinami
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
včera
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
včera
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
včera
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
včera
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
Policie dnes zveřejnila video, které zachycuje útěk muže podezřelého z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí. Obrátila se také na další svědky, konkrétně na řidiče, kteří by mohli poskytnout záznamy z palubních kamer. Vyšetřování případu pokračuje.
Zdroj: Jan Hrabě