Lavrov a Macron na jedné vlně. Jde o jadernou dohodu s Íránem

Rusko vítá úsilí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jehož cílem je přimět Spojené státy ke zmírnění sankcí proti Íránu. Na tiskové konferenci uspořádané po setkání s šéfem íránské diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem to dnes v Moskvě prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zaríf oznámil, že Rusko a Írán podniknou v Indickém oceánu společné vojenské cvičení.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

Macron v posledních týdnech se stále větším důrazem přesvědčuje Washington, aby zmírnil sankce proti Teheránu, mimo jiné i uvolněním blokády exportu íránské ropy, připomněla agentura AFP. Na nedávném summitu hospodářsky vyspělých zemí G7 francouzský prezident prohlásil, že doufá ve schůzku mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho íránským protějškem Hasanem Rúháním, která by se mohla uskutečnit "v příštích týdnech". Cílem by bylo řešit spor o íránský jaderný program.

"Rusko podporuje přístup francouzského prezidenta, který je zaměřen na respektování jaderné smlouvy s Íránem v její celistvosti, bez výjimek a bez dodatků," řekl na tiskové konferenci Lavrov. Loňské rozhodnutí Spojených států smlouvu podepsanou roku 2015 vypovědět označil za politováníhodné.

Zaríf v reakci na Lavrovovo prohlášení upozornil, že Teherán bude dál postupně vypovídat dílčí závazky stanovené jadernou smlouvou. Potvrdil dřívější varování, že se tak stane v případě, pokud Evropa nenabídne do konce týdne nové podmínky, jež by Íránu umožnily prodej ropy na mezinárodním trhu navzdory americkým sankcím.

Íránský ministr bez dalších podrobností oznámil, že Rusko a Írán uskuteční v Indickém oceánu společné vojenské cvičení. "Možná se budou chtít připojit i jiné státy," poznamenal Zaríf.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyklizení oblíbené hospody v Berlíně vyvolalo protesty, zasahovala policie

07.08.2020 11:12 Při protestech proti nucenému vyklizení oblíbené berlínské hospody, jejíž majitelé se odmítli…

Koronavirus v Německu: Počet nově nakažených je nejvyšší od května

07.08.2020 10:56 V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7.…

Slovinsko opět zavádí pro Čechy povinnou karanténu, tranzit je možný

07.08.2020 08:48 Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama