Lídři EU vyzvali Brity k ústupkům, chtějí dále jednat

Dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vztazích Spojeného království s evropským blokem a rozhovory by měly pokračovat i v následujících týdnech. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, které na summitu v Bruselu o posledním vývoji informoval hlavní unijní vyjednávač s Brity Michel Barnier.

Šéfové států a vlád se usnesli, že unie bude dál postupovat podle dosavadní strategie, a vyzvali Londýn, aby učinil "nutné kroky" k uzavření dohody.

Členské státy EU, jejich instituce i firmy by se však zároveň měly začít intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně rozchodu evropského bloku s Británií bez dohody, shodl se summit v přijatých závěrech. Hlavní britský vyjednávač David Frost prohlásil, že je výsledkem schůzky lídrů zklamán a že premiér Boris Johnson oznámí svůj postoj k dalším jednáním v pátek.

Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Pokud k dohodě nedospějí do konce roku, vzájemný obchod zkomplikují cla a kvóty.

Johnson původně označoval dnešní summit za mezní termín, do něhož chtěl mít o osudu dohody jasno. Unijní vůdci však dnes potvrdili Barnierův mandát k jednáním v dalších týdnech.

"Uděláme pro dohodu vše, co bude v našich silách, ale ne za jakoukoli cenu," řekl novinářům po jednání s lídry unijních zemí Barnier s tím, že EU bude jednat do "posledního možného dne". Politici podle něj zdůraznili, že jsou v pohledu na další vývoj jednotní.

Přijaté usnesení přitom klade důraz na to, aby Barnier zastával dosavadní pozici zvláště ohledně tří sporných otázek: rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním smluv a právo rybolovu v britských vodách. Zvláště v posledním bodě Británie jakýkoli kompromis odmítá.

"Chceme, aby se hrálo férově... Británie se rozhodla opustit EU a pokud chce získat přístup na jednotný trh bez cel a kvót, musí učinit vstřícné kroky," prohlásil Barnier s tím, že pro Brusel je zásadní podmínkou dodržení unijních standardů hospodářské soutěže. Pokud se Británie bude v některých pravidlech chtít lišit, může to přinést určitá omezení, dodal.

Vyjednávací týmy by podle něho v ideálním případě mohly dospět ke shodě ve třech zmíněných otázkách příští týden. Sedmadvacítka unijních zemí je jednotná v podpoře skupiny států v čele s Francií odmítajících jakékoli ústupky ze současných práv na rybolov v britských vodách. Barnier prohlásil, že Británie musí respektovat požadavky unijních zemí i v této oblasti a že případný kompromis musí být "udržitelný a oboustranně přijatelný".

Vrcholní politici se při příchodu na dnešní jednání nechávali slyšet, že stále chtějí dohodu s Británií, nikoli však za každou cenu. V závěrech summitu proto vyzvali Evropskou komisi, aby včas přichystala "jednostranná a dočasná opatření", která by zmírnila dopad případného krachu jednání.

Frost na přijaté závěry zareagoval na twitteru slovy, že je překvapen tím, že "všechny budoucí kroky musejí vzejít od Spojeného království". "To je neobvyklý způsob, jak vést vyjednávání," uvedl.

Související

Fico na summitu EU

Summit EU v Bruselu: Litva chce Ukrajinu v Unii do pěti let, Fico hrozí zablokováním protiruských sankcí

Po středečním summitu NATO v Haagu se evropští lídři přesunuli na další klíčové jednání – tentokrát do Bruselu, kde dnes zasedá Evropská rada. Cesta dlouhá 176 kilometrů s přestupem v Rotterdamu trvá vlakem zhruba hodinu a půl. V srdci evropské diplomacie se nyní jedná o tématech, která budou zásadní pro směřování kontinentu v následujících měsících.

Více souvisejících

Summit EU EU (Evropská unie) Velká Británie Charles Michel Brexit Emmanuel Macron Michel Barnier David Frost (vyjednavač)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 9 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy