Lucembursko zavede kvůli prevenci plošné testy na koronavirus

Lucembursko chce kvůli prevenci před nástupem možné druhy vlny nákazy koronavirem zavést plošné testování obyvatel, které by mělo šíření infekce zabránit. Hygienici proto rozdělí všech více než 600.000 obyvatel do menších skupin, jejichž náhodně vybrané členy budou v pravidelných intervalech testovat. Agentuře DPA to řekl šéf lucemburského zdravotního ústavu (LIH) Ulf Nehrbass.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Když se vyskytnou noví nakažení, pak budeme přesně vědět, kde k tomu došlo a jak přerušit řetězec přenosu infekce," uvedl Nehrbass.

Země je nyní schopná provádět až 20.000 testů denně a laboratořemi už prošly vzorky zhruba deseti procent obyvatel. Lucembursko navíc nechalo otestovat i 300.000 občanů sousedních zemí, kteří pravidelně dojíždějí za prací přes hranice. Při preventivních testech mají dostat přednost lidé z profesí, kde jsou často ve styku s dalšími osobami, tedy například lékaři, policisté, prodavačky či zaměstnanci v pohostinství.

Nový systém má zaručit, že zdravotníci včas podchytí možnou novou vlnu nákazy. Obyvatele rozdělí do virtuálních "testovacích buněk" tak, aby vždy alespoň jeden z členů skupiny byl v určitém kratším časovém úseku otestován. "Tohle je pravděpodobně řešení, které nám v delším časovém horizontu může nabídnout stabilitu a umožní nám vrátit se k normálnímu životu," uvedl Nehrbass. Připustil ale, že v zemích s větším počtem obyvatel by možná takový systém byl vzhledem k logistické náročnosti nerealizovatelný.

V Lucembursku se od začátku epidemie virem nakazilo skoro 4100 lidí, 110 z nich zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Conteho italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

07.07.2020 19:14 Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho…

Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

07.07.2020 18:31 Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň…

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 18:04 Aktualizováno Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy