Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její emotivní videonahrávka zveřejněná na YouTube však naznačuje, že k takovému kroku byla donucena. Už dříve o tom informovala její spolupracovnice Volha Kavalkovová. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius ráno oznámil, že Cichanouská je v bezpečí v Litvě.

Svjatlana Cichanouská

Hlavní protikandidátka prezidenta Alexandra Lukašenka v nedělních volbách hlavy státu byla od pondělí pohřešována a panovaly obavy o její osud. Úřady popřely, že by političku vyvezly ven.

"Svjatlanu Cichanouskou vyvezly ze země běloruské úřady. Její odjezd umožnil propuštění šéfky jejího štábu Maryji Marozové, zatčené v předvečer voleb. Odjely společně," citoval předtím server tut.by na svém twitteru Kavalkovovou, podle níž Cichanouská neměla jinou možnost. Poradkyně političky dodala, že "část týmu Svjatlany je dál držen jako rukojmí".

Cichanouská odmítla uznat volební komisí oznámené drtivé Lukašenkovo vítězství ve volbách, po čemž v zemi následovaly rozsáhlé protesty. Výsledek 80 procent hlasů pro prezidenta a jen 10 procent pro sebe označila za zfalšovaný a předala ústřední volební komisi protest. Ještě předtím v pondělí řekla, že v zemi zůstane, že je odhodlána ve svém úsilí pokračovat a že nevidí důvod, proč by měla být zatčena.

Na videonahrávce zveřejněné na YouTube dnes uvedla, že si myslela, že "tato celá kampaň mě zocelila a dodala mi tolik síly k překonání čehokoli". "Ale asi jsem zůstala tou slabou ženou, jíž jsem byla na začátku. Přijala jsem pro sebe velmi těžké rozhodnutí. Přijala jsem ho naprosto samostatně a nemohli ho ovlivnit přátelé, rodina, štáb ani (manžel) Sjarhej," řekla Cichanouská.

zdroj: YouTube

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská se ve volbách rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Běloruské úřady popřely, že by politička byla donucena k opuštění země. Sama Cichanouská sice řekla, že rozhodnutí přijala samostatně, ale možnost, že jej učinila na základě nějakého tlaku, nevyloučila. Ráz jejího vyjádření učiněného den poté, co chtěla v kampani rozhodně pokračovat, takové podezření jen posiluje.

Na sociálních sítích se v pondělí večer objevily informace, že od odpolední návštěvy ústřední volební komise není známo, kde se Cichanouská nachází. Sídlo komise navštívila, aby tam podala stížnost na volby. Pracovníci komise podle agentury RIA Novosti sdělili, že budovu normálně opustila.

Štáb Cichanouské nebyl v pondělí podle médií schopný sdělit, kde politička je. Linkevičius dnes řekl, že do Litvy přijela poté, co byla v Bělorusku zadržená. 

"Hlavní je, že je nyní v bezpečí, protože předtím byla v Bělorusku sedm hodin zadržována," uvedl litevský ministr podle agentury TASS ve státním rozhlase. Neupřesnil ale, jak Cichanouská přijela do Vilniusu, na jak dlouhou dobu a co tam hodlá dělat.

Kvůli podezření ze zmanipulování voleb vypukly v Bělorusku dosud nevídané protesty proti Lukašenkovi. Podle pozorovatelů v případě skutečné podpory autoritářského vůdce 80 procenty hlasujících voličů, při více než osmdesátiprocentní účasti, by byly nemyslitelné, a proto jsou také zásahy policie proti demonstrantům tak brutální.

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Vichr v Německu způsobil problémy v dopravě, několik zraněných

21.10.2021 20:45 Vichřice, která dnes zasáhla Česko, napáchala škody také v Německu. Na mnoha místech způsobila…

Berlusconiho soud zprostil viny v kauze uplácení svědků

21.10.2021 20:04 Soud dnes zprostil viny italského expremiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho v procesu, v…

Související:

Právě se děje

reklama