NATO hasí krizi ve východním Středomoří. Řecko je připraveno na dialog s Tureckem

Řecko je ve věci sporů o průzkum těžby ropy ve Středozemním moři připraveno vyjednávat s Tureckem, uvedl dnes po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ukončení konfliktu však závisí na Ankaře, citoval šéfa řeckého kabinetu deník Kathimerini.

Kyriakos Mitsotakis
doporučujeme

"Je na Turecku, aby uzavřelo cestu vstříc krizi a otevřelo cestu směrem k řešení," řekl Mitsotakis. Zároveň zdůraznil, že narušení mezinárodních dohod Tureckem na východě Středozemního moře "ohrožuje mír a stabilitu v regionu, ale také soudržnost celé Severoatlantické aliance".

Řecko je "vždy připraveno na dialog, v souladu s pravidly mezinárodního práva, dobrých sousedských vztahů a principu solidarity, který je základem Severoatlantické aliance," dodal Mitsotakis.

Stoltenberg navštívil Atény den poté, co se v Ankaře setkal s představiteli Turecka včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavusoglua. Stejně jako v pondělí dnes projevil naději, že se obě strany konfliktu dohodnou na diplomatických vyjednáváních.

Ankara vyslala v létě do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Podle Atén je místo součástí součást řeckých výsostných vod, Turecko ale tvrdí, že na průzkum má právo. Řecko i Turecko posléze ve sporné oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. Spor ohledně těžby byl minulý týden i jedním z témat summitu EU. Představitelé členských států se dohodli, že pokud se Ankara nevyvaruje "jednostranných provokací", může EU sáhnout k sankcím.

Turecko a Řecko se už na konci minulého týdne domluvily na způsobu, jak ve Středomoří předcházet incidentům mezi armádními plavidly a letadly. Součástí této dohody je zřízení přímé linky, která by měla zmírnit napětí a zajistit, že nahodilé střety na moři nepřerostou v otevřený konflikt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, je to dosud nejvíc

29.10.2020 18:23 V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Počet nakažených v Rakousku strmě roste, Češi budou potřebovat negativní…

29.10.2020 18:20 Aktualizováno Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 18:15 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama